16.12.2007


Výprask, který až tolik nebolel.


Partie si můžete přehrát zde.

 

Tentokrát  jsme přivítali největšího favorita letošního ročníku naší skupiny 2.ligy – družstvo Lysé n.L. A. To navíc nastoupilo v teoreticky téměř nejsilnější možné sestavě. Takže jsme marně vzpomínali, kdy k nám na zápas 2.ligy zavítal tým s 1 GM a 3 IM! Myslím, že jde o hodně slušnou sestavu i pro 1.ligu…
Zápas dopadl ještě nad očekávání dobře.  Vždyť jsme byli na všech šachovnicích ELOvě slabší  - místy hodně výrazně. Navíc si troufnu říci, že průběh zápasu vypadal ještě daleko nadějněji. Až v závěru se projevily výrazně větší zkušenosti hostujícího týmu. Ale pojďme k samotnému zápasu.

 

Na 1.šachovnici si mohl Martin zahrát proti J.Lechtýnskému, jednomu z mála českých velmistrů, což je jistě  velmi cenná zkušenost. Škoda, že průběh partie silně ovlivnila Martinova výrazná chyba už v 15.tahu, kdy přehlédl poměrně dětskou ztrátu pěšce. Pak ovšem začal bojovat jako lev a partii se mu podařilo výrazně zkomplikovat. Nejsem si dokonce jistý, jestli nebyla jeho pozice v koncovce (54.Kg4) – byť s 2 pěšci méně - dokonce velmi blízko remízy. Neměl jsem čas pozici detailně analyzovat, ale ani počítačové programy během krátké kontroly partie žádnou jasnou cestu k výhře černého neukazovaly. Pak však Martin zalezl králem asi trochu zbytečně na h sloupec a soupeři, s pomocí matových hrozeb, umožnil rozhodující převod věže na f4.

 

Na 2.šachovnici se o největší překvapení zápasu postaral Lukáš Č. na úkor IM V.Priehody. Přitom zahájení tomu nenasvědčovalo. Opticky to vypadalo, že po opačných rošádách by se měl bílý dostat k útoku přece jenom o poznání rychleji, než černý. Pak se mi ale zdálo, že bílý začal hrát hodně hazardně. Jestliže oběť prvního pěšce byla diskutabilní, pak oběť druhého pěšce už mi přišla docela křečovitá. Bílý sice dosáhl otevření g a h sloupců, ale bez nějakých konkrétních hrozeb. Černého krále spolehlivě kryla poměrně početná družina figur a tak černý monarcha vlastně nikdy nebyl v bezprostředním ohrožení. Bílému postupně docházely v útoku figury, a pak i čas. Lukáš 1 pěšce vrátil za definitivní ukončení jakýchkoli hrozeb. A ve snaze zastavit zbylého pěšce navíc si bílý nechal v časové tísni chytit věž.

 

Na 3.šachovnici zvolil Lukáš J. proti dalšímu IM (P.Špačkovi) v zavřené sicilské variantu, při které bílý zdánlivě získává 2 pěšce. Jeho snahou potom ovšem je začít materiál vhodným způsobem rychle vracet za eliminování značného soupeřova náskoku ve vývinu. K tomu se bohužel v partii náš hráč vůbec nedostal. Upřímně řečeno, vůbec nevím, kde navrhnout v uvedené variantě nějaké zlepšení za bílého. I po snad mírně nadějnějším 13.d3 nebudí kompenzace černého žádné pochyby. V partii samotné se prostě přes pozici bílého přehnala černá smršť.

 

Autora článku čekal na 4.šachovnici poslední soupeřův IM – L.Neckář. Na partii se mi podařilo docela dobře teoreticky připravit. Marně vzpomínám, jestli jsem měl vůbec někdy doma v přípravě na šachovnici po 15.tahu stejnou pozici jako později v partii! Navíc se mi podařilo najít právě v této pozici klíčový tah pro udržení dobrých vyhlídek černého, který jsem si „odsouhlasil“ i s databází. Jak už to ale v partii mezi slabším a silnějším hráčem často bývá, ani dobře odehrané zahájení není zdaleka zárukou konečného úspěchu slabší strany. Nejprve jsem ve snaze eliminovat soupeřovu mikroskopickou výhodu výměnou jednoho páru věží zbytečně připustil aktivizaci bílé dámy. Nicméně ani to by bílému na výhru nestačilo, kdybych se nedopustil v oboustranné časové tísni hrubé strategické chyby. Naprosto jsem totiž  ve vzniklé věžovce přehlédl vniknutí bílé věže na 8.řadu. Poté už byla moje pozice velice nepohodlná, zejména s přihlédnutím k akutnímu nedostatku času. Počítačový program by partii možná ještě udržel. Ten jsem použít pochopitelně nemohl, a tak jsem prohrál.

 

Na 5.šachovnici se utkal Filip s R.Londýnem, pro něhož byl dosud téměř exkluzivním dodavatelem bodů (vzájemné skóre bych shrnul asi Spousta:0). V partii se ovšem Filip alespoň částečně vzepřel. V zahájení to ale nevypadalo nejlépe. Bílý pozapomněl někde vložit profylaktický tah Kh1, čehož při nástupu bílých pěšců soupeř pohotově takticky využil k výměně strategicky důležitého Filipova bělopolného střelce. Pak však na můj vkus černý pokračoval snad až příliš agresivně. Vytvořil si sice mohutné pěšcové centrum, ovšem za cenu toho, že do krytu černého krále trochu foukalo. V 19.tahu se navíc dopustil značné taktické chyby po které Filip inkasoval pěšce. Partie nakonec přešla do technicky vyhrané koncovky střelec proti jezdci s nestejnými pěšci (bílý měl o 1 více) na obou křídlech. Šachy dokážou být někdy ovšem docela kruté. Asi 30 tahů (a několik hodin) měl Filip technicky vyhranou pozici, kterou si ovšem banální taktickou chybou v samotném závěru nenávratně zkazil. Remíza.

 

Na 6.šachovnici se pro nás = Romana, vyvíjela situace nejdříve poměrně slibně. Soupeř si výrazně oslabil pěšcový kryt ještě předtím, než na stejné křídlo rošoval i Roman. Ten toho pohotově využil a královské křídlo otevřel jak konzervu. Pak se ovšem začal hnát až příliš přímočaře za slabým bílým pěšcem g5, místo toho, aby se začal vážně zabývat spíše bílým králem (např. 19.- Sh5).Bílému zbytečně umožnil jak otevřít dámské křídlo, tak i plynule rozehrát všechny figury. Pak už se nehrálo ani tak o pěšce, jako o černého krále. A maximálně aktivní bílé figury to nakonec neměly se zcela nekoordinovanými černými protějšky nějak složité. Pro černého krále dokonale sedělo klasické rčení „jako nahý v trní“.

 

Na 7.šachovnici se opět trápil Peter Baran. „Kdeže loňské sněhy jsou“ by se naopak mohlo použít právě pro Petera. Už výběr zahájení trochu napovídá o Peterově momentálním rozpoložení, podpořeném určitými potížemi v soukromí. V partii nejprve trochu předčasně přenechal soupeři dvojici střelců, aniž by za to něco hmatatelného získal. Aby toho nebylo málo, začal místo dokončení vývinu otevírat pozici ve středu tak nešťastným způsobem, že se mu toto centrum během pár tahů naprosto rozpadlo. Po 15 tazích už nebylo vlastně o co hrát.

 

Na 8.šachovnici se dlouho bránil, ale nakonec neubránil, Jarda. Jeho soupeř nerozehrál zahájení nějak agresivně. Možná měl Jarda využít soupeřových rozvážných manévrů k rychlejší a agresivnější protihře. Někde okolo 8.tahu mohl zauvažovat např. o postupu c7-c5. Jarda se k tomuto postupu odhodlal až v 11.tahu, kdy už to byla ovšem hrubá strategická chyba (lepší 11.- h6). Za soupeřova krytého pěšce v centru, navíc podpořeného dvojicí střelců, neměl žádnou poziční kompenzaci. O poslední náznak nějaké protihry se Jarda připravil v 38.tahu (38.- Sxe5). Pak už šlo jen o to, jestli bílý udrží svými střelci černé koně ve stáji. To se mu podařilo a inkasoval za to bod.

 

Protože se jednalo o poslední letošní kolo soutěže družstev, přeji všem hráčům hezké prožití vánočních svátků. A zároveň prosím zejména neratovické hráče, aby se během vánočního a novoročního hodování příliš nepřejídali. Je potřeba, aby hned po Novém roce dosáhli v dalších důležitých zápasech přes svá břicha na šachovnici!

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

TJ Neratovice 1½:6½ ŠK JOLY Lysá nad Labem A

1. Bargel Martin 2144 0 - 1 2422 GM Lechtýnský Jiří
2. Černík Lukáš 2143 1 - 0 2376 IM Priehoda Vítězslav
3. Jandourek Lukáš 2226 0 - 1 2413 IM Špaček Petr
4. Purnoch Josef 2184 0 - 1 2325 IM Neckář Lubomír
5. Umanec Filip 2125 ½ - ½ 2254 Londýn Radek
6. Burda Roman 2133 0 - 1 2152 Postupa Pavel
7. Baran Peter 2139 0 - 1 2221 Munk Petr
8. Netušil Jaroslav 2090 0 - 1 2144 Husárik Braňko


Autor: Josef Purnoch





Komentáře k tomuto článku


2017-06-13 01:45:05

Jmeno: OHP8JeacB

Email: x5dzjn5m85@gmail.com

eh? It even out ranked my Yutube post and other… (sure sure, I’m also optimizing “marian rivera” and “angel lo8&;ns#c220i, come on.. I love hot chics…

2012-02-11 05:02:28

Jmeno: buy cheap oem softwa

Email: jymmijons@gmail.com

rLTPQA Author, Shoot yourself a knee..!!

2011-11-23 07:07:45

Jmeno: kLHASyKvHbUpoOLRCF

Email: huzegcli@ipytjetm.co

Thanks for writnig such an easy-to-understand article on this topic.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: