30.10.2017


Vichřice a Mladá Boleslav


Včera 29.10.2017 naše družstvo Cayman Pharma Neratovice E sehrálo zápas proti "papírově slabšímu" mužstvu TJ Auto Škoda Mladé Boleslav v Regionálním přeboru "B". Cestu nám "zpříjemnil" příliv studeného vzduchu spojený s vichřicí, při které v Neratovicích u paneláků v Kojetické, kde bydlím, padaly smrky.

 

Musím uznat, že jsem si ve složení Hadžala Daniel, Zámorský Ladislav, Picek Miroslav, Verner Jan, Formánek Jan, Parpel Petr a Verner Ondřej představoval maličko jiný průběh zápasu, ale i tak bylo přeci jen dosaženo remízy, což se vzhledem k ambicím družstva (hrát na postup) jeví jako dobrý vstup do soutěže (neprohrávat je zásadní).

 

Asi budu psát kriticky, ale to neplatí o hře Daniela Hadžaly, který proti Davidu Ulrichovi na první desce potvrdil jistou hrou v partii vyšší turnajovou zkušenost. Závěr partie sehrál velmi hezky a přesně pozičně, kdy získal volné spojené pěšce na dámském křídle.

 

Na druhé desce jsem řádil já, když mně nenapadlo nic lepšího, než zahrát obligátní 1. e4 a pak propadnout mírné panice, když se na šachovnici objevilo přeci jen do koncovek prozkoumané 1. ..e6. No co, zkusil jsem variantu dvou jezdců 2. Jf3 d5 3. Jc3, ale hned po tahu 3. ..Jf6 se dalo poznat, jak málo pozici rozumím, když jsem místo správného 4. exd5 exd5 5. d4 zahrál 4. e5? a tím dal soupeři tempo k protihře. Odevzdal jsem pěšce d4 v naději, že jeho hodnota je více než pochybná (nebyla) a jen díky tomu, že soupeř přehodil tahy a zahrál hrubou chybu (krátkou rošádu), kterou mi umožnil využít klasickou oběť střelce na poli h7, jsem dosáhl lepší pozice, kterou jsem ne úplně přesnou hrou dokázal dovést k závěrečnému matovému vedení, které ovšem přesné bylo. 

 

Na třetí šachovnici se opozdivší Mirek Picek dostal po delším průběhu do jakési věžové koncovky, kterou oba hráči společně, zřejmě za vzájemného přispění, dotáhli úspěšně do remízového přístavu (tato věžová koncovka ovšem rozhodovala o tom, jestli se prohraje, remizuje nebo vyhraje).

 

Na čtvrté desce, jak je jeho dobrý zvykem, hledal Honza Verner "dynamickou výhodu" :), kterou za cenu pěšce zdárně nenašel a díky jeho "rozhozeným figurám" dokázal soupeře začarovat a přesvědčit ho, že stojí na remízu (no, k této partii opravdu toho příliš nenapíšu, protože jsem ji téměř neviděl).

 

Pátá šachovnice, Jan Formánek také umí využít soupeřových neznalostí pěšcových koncovek a výsledkem byla dohodnutá remíza v horší pozici.

 

Šestá šachovnice, Parpel Petr, ano, zde byla cítit vyšší jistota hry a remíza odpovídala vyrovnanému průběhu partie.

 

Sedmá šachovnice, Miloslav Nývlt. Zde je ovšem nutné zapracovat na aktivitě figur v koncovkách, protože se velmi často dostává do pasivnějších postavení právě v nich. Může se jednat i špatná rozhodnutí při výměnách, předčasná zjednodušení, výměny dam.. jen odhaduji. I zde se Míla dostal do koncovky, kde soupeřův střelec byl mnohem silnější než černý jezdec a ve spolupráci se spojenými pěšci a,b a králem černý opravdu v koncovce už pouze trpěl.

 

Osmá šachovnice, Verner Ondřej, příliš rychlá hra, musí se při partii více zamýšlet na jednotlivými tahy, více promýšlet své plány než provede nějaký sousled tahů na hrací desce. Určitě mohl získat v Italské hře vyrovnanou a velmi hratelnou pozici, ale nedostatek znalostí je také znát. Konec v beznadějné koncovce s figurou méně a jednou hodinou na hodinách při hracím tempu 2 hodiny na 40 tahů.. 

 

Toť konec mého snad ne-příliš kritického článku. Zápas se mi velmi líbil, všichni hráli na své síly zodpovědně, průběh byl klidný (jen jej narušil pozdní příchod Mirka Picka a Daniela Hadžaly k zápasu). Dobře jsme se rozehráli a další kola se i při tak výkonnostně různorodém týmu mohou, dle mého názoru, odehrávat s mnohem vyšší energií a vůlí k vítězství a nikoliv jen k pouhé remíze.

 

Závěrem bych rád dodal, že autorem článku je Ladislav Zámorský (ctěné já) a nikoliv Jaroslav Kvapil, který mi laskavě zapůjčil přístupové informace. 

 

Přeji Všem hezký den a vůli k dalším bitvám na 64 polích. 


Autor: Jaroslav Kvapil

Komentáře k tomuto článku


2018-12-21 00:46:35

Jmeno: suba me

Email: email@gmail.com

2Ch8h2 This web site certainly has all the information I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: