13.01.2008


V 6. kole Áčko hraje 4:4 ve Vrchlabí!


Partie z utkání si můžete přehrát ZDE.

 

Další kolo 2.ligy nás premiérově zaválo do Krkonoš. Cestou jsme museli překonat některé nástrahy nové destinace. Nejprve nás asi na 15 minut na silnici zastavilo probíhající kácení stromů (vzhledem k času předpokládám, že na objednávku domácích). Druhou léčkou byla skutečnost, že ve Vrchlabí se říká 2 objektům sokolovna. Naštěstí jsme jeli nezávisle 2 auty, takže do pasti se chytlo jen 1 auto. Posádka toho druhého (vyzbrojená téměř neomylnou navigací) navedla nešťastníky z prvního na správnou cestu. Trochu symbolicky – ale neplánovaně! - se pak zbloudivším autem vraceli všichni naši hráči, kteří prohráli…

 

Zápas samotný měl doslova šokující úvod. Na 6.šachovnici hrající Roman zahrál už v 8.tahu takovou blbost, že se i odborníci divili, a laici jen tiše žasli (podle neoficiálních informací si dokonce 2 diváci vykroutili krky). „Odměnou“ byly Romanovi vidle jako z praku a 1 čerstvé vejce.

 

Aby toho nebylo málo, tak za chvíli bylo ještě pochmurněji. Na 3.šachovnici se dostal Lukáš J. pod velký tlak domácího hráče. Strávil hodně času tím, aby se z nejhoršího dostal. No a když se mu to po 15 tazích skutečně podařilo a hru prakticky vyrovnal, zahrál v 16.tahu strašlivou hrubku, takže se mohl v 17.tahu prakticky vzdát. Začínal jsem mít trochu pocit, jestli domácí nerozšířili do ovzduší nějakou halucinogenní látku, na kterou jsou imunní. Naštěstí se pak karta začala alespoň částečně obracet.

 

K obratu jsem („jako správný kapitán“ zní tuším to klišé) zavelel sám. Soupeř v úvodu naznačil vyhnutí se svému oblíbenému zahájení, což mě zaskočilo. Rozhodl jsem se proto, že i já se pro změnu vyhnu zase svému oblíbenému zahájení. Takže výsledkem bylo, že jsme oba hráli, zahájení, které jsme pravděpodobně oba předtím nikdy ve vážné partii nehráli (za sebe to můžu tvrdit s jistotou). Mým spoluhráčům se sice moje poziční oběť pěšce zpočátku moc nepozdávala, nicméně se mi dařilo uklidňovat je tvrzením, že jde o teorii. Raději jsem jim neprozradil, v kterém tahu pro mě ta teorie už skončila. Naštěstí soupeř v komplikované pozici poměrně brzo klopýtnul a pozice s kvalitou více – byť ještě chvíli za pěšce – se spoluhráčům líbila o poznání více. A protože jsem měl i náskok ve vývinu, nebylo uplatnění výhody až tak složité.

 

O vyrovnání stavu se postaral na 7.šachovnici Jarda. Nevím jak soupeře, ale spoluhráče určitě i on překvapil volbou zahájení. Nevím, jestli tím soupeře nějak naštval, ale ten se pustil do skoro až agresivního útoku. Přitom ovšem přehlédl pěšce. No přehlédl – vševidoucí počítač pozici za pár vteřin zhodnotil jako zcela korektní a nebezpečnou oběť pěšce. Naštěstí my smrtelníci, pokulhávající asi 800-1000 ELO bodů za nejlepšími současnými programy, se díváme na partii jinýma očima. Soupeř – zjevně zaskočený Jardovým tahem – hned vzápětí nezareagoval správně (12.hg4!). Zdravě vyhecovaný Jarda pak výbornou poziční obětí figury (za 3 pěšce) zařídil bílému králi do konce partie ubytování v centru. Postupně si pak na něho pozval zbytek svojí armády, se kterou si vzal nazpátek investovanou figuru s úrokem 4 pěšců. Svižná partie!

 

Výhodu na stranu domácích určitě nechtěně vrátil na 1.šachovnici hrající Martin. Soupeř ho zaskočil svojí výstavbou v zahájení. Nicméně Martin se nedal a podařilo se mu získat slušnou protihru někde mezi centrem a královským křídlem. Možná měl svoji armádu před rozhodujícím postupem rozšířit o dřímajícího bělopolného střelce (např. 18.- Sd7 s myšlenkou Sb5). Partie se rozhodovala v časové tísni – bohužel spíše Martinově. Na soupeřovu nepřesnost ve 24.tahu (lepší 24.Jc2) zareagoval Martin „pohotově“ svojí nepřesností ve 25.tahu (lepší 25.- Vxc8). Partii se snažil ještě kreativně zkomplikovat, ale soupeřův tvrdý hák v závěru byl nekompromisní.

 

Naštěstí hned vzápětí úder vrátil Filip. Na 5.šachovnici opět sehrál ucelenou partii. Černými projevil o poznání více aktivity než jeho soupeř (čti „soupeře k ničemu nepustil“). Odměnou mu byl zisk pěšce. Soupeř v závěru s pěšcem méně odmítl přejít do čistokrevné koncovky 4 střelců a na šachovnici ponechal ještě po 1 věži navíc. A i s tímto omezeným materiálem upletl Filip roztomilou matovou síť, která se skládala dokonce z několika různých matových motivů. Pro dokreslení tady musím opravit oficiálně publikované závěrečné tahy – místo 36.- Se3 přišlo 36.- Sf1 37.Sg2 Vc2 38.g4 Vc3 mat). Alespoň si to myslím… ;-)

 

Závěr obstaraly už jen 2 remízy. Nejprve na 8.šachovnici remizoval Vláďa bílými figurami. Ve snaze rozehrát zahájení nešablonovitě dopustil vytvoření svého izolovaného pěšáka v konstelaci, která bohužel nedávala možnost typické kompenzace v podobě útoku. Takže přes zjevnou snahu o nějakou aktivní hru se musel zabývat i myšlenkami na slabost svého pěšce. A protože ani černá nějak agresivně proti pěšci netlačila, byla výsledkem celkem oprávněná remíza.

 

Zápas na konečných 4:4 uzavřela remíza Lukáše Č. na 2.šachovnici. Nutno ovšem přiznat, že většinu partie jsme se o Lukášovu pozici hodně strachovali. A celkem oprávněně. Soupeř využil jeho hodně pasivního rozehrání partie k aktivnímu nástupu v centru a dámském křídle, korunovanému ziskem pěšce. Objektivně byla pozice černého zhruba po 20.tahu vyhraná. Kromě pěšce navíc měl černý totiž i silnou dvojici střelců. Pak si však soupeř hodně nepochopitelně nechal oba střelce prakticky během 5 tahů vyměnit a Lukáš navíc jako bonus „vykouzlil“ nebezpečnou protihru. Výsledkem bylo zpětné zinkasování pěšce a přechod do teoreticky jasně remízové koncovky. Co je teoretické, nemusí být zároveň i praktické. Tady to však naštěstí platilo.

 

Celková remíza zápasu celkem slušela. Domácí byli možná hodně blízko bodu na 2.šachovnici, ovšem naše 2 hrubky na 3. a 6.šachovnici byly zase naším luxusním dárkem. A protože v námi nezastírané snaze se především udržet je každý podobný bod dobrý, můžeme být před dalšími zápasy zase o něco více optimističtí.

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

TJ Sklípek Spartak Vrchlabí 4:4 TJ Neratovice
1. Jüptner Jan 2358 1 - 0 2144 Bargel Martin
2. Hála Bohumil 2275 ½ - ½ 2143 Černík Lukáš
3. Špaček Libor 2172 1 - 0 2226 Jandourek Lukáš
4. Štursa Jan 2163 0 - 1 2184 Purnoch Josef
5. Buchar Petr 2087 0 - 1 2125 Umanec Filip
6. Tejkal Lubomír 2135 1 - 0 2133 Burda Roman
7. Chalupecký Vladimír 2028 0 - 1 2090 Netušil Jaroslav
8. Zákoucká Adéla 1993 ½ - ½ 2067 Kučera Vladimír


Autor: Josef Purnoch





Komentáře k tomuto článku


2011-11-21 09:36:04

Jmeno: NnDOARcjhEQCpUgn

Email: someone@somewhere.co

Ppl like you get all the brains. I just get to say thanks for he aneswr.

2008-01-15 23:01:22

Jmeno: Lukáš J.

Email:

Tak uz jsem ty zmatky v partiich Pepy a Filipa upravil .. a soucasne je posilam opravene vedoucimu souteze i do Vrchlabi .. je zajimave, ze domaci pri prepisu naprosto "zkazili" jen dve nase vyhrane partie a jeste kazda z nich mela takovy efektni zaverecny tah :-))

2008-01-15 20:08:21

Jmeno:

Email:

taky by me zajimalo, jestli maji natolik pohotovyho fotoreportera nebo tam toho romanovyho soupere naaranzovali az po partii :-))

2008-01-15 19:46:51

Jmeno: Jarda N.

Email:

w w w.spartakvrchlabi.wz.cz/
Todle MUSITE vidět. Na jedné z fotografii je zachycen Lukáš, kterému padá hlava jak při zpomaleném aktu gilotiny, zatímco se soupeř směje usmívá jak kardinál francouzského krále. (sekce reportáže)
(adresu odkazu jsem musel pohmoždit, jinak by nešel příspevek poslat)

2008-01-15 16:59:15

Jmeno: Pepa

Email:

Ahoj Filipe! Moje pozice podle oficialniho zapisu opravdu take neodpovida realite (nechtel jsem tim svuj prispevek uz zatezovat). Roztomile je, ze oficialni zapis je spatne uz od meho 22.tahu (!), a presto - az na muj zaverecny 30.tah - docela dava smysl... V partii jsem hral 22.Vfe1 - misto publikovaneho 22.Vfc1. Dale potom jeste logicky 24.Ve7 a souper bral 25.- Jxd5. Zbytek je spravne. Uz jsem zadal Lukase J. o pripadnou upravu moji partie.

2008-01-15 13:22:00

Jmeno: Filip

Email:

V ty moji partii byla zaverecna pozice skutecne jak pise Pepa. Jinak v jeho partii mi pripada ta zaverecna pozice taky podivna...

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: