13.10.2008


Tradičně nevydařený ligový úvod


Partie ze zápasu si můžete přehrát ZDE.

 

Na začátek letošní ligové sezóny jsme se vydali do Litvínova. Moderní navigační technika nám nahradila obvyklou mírně depresivní cestu přes místní chemičku téměř romantickou trasou Českým středohořím. Tím jsme si ovšem porci příjemných zážitků bohužel vybrali.

 

Stává se už nechvalnou tradicí, že první ligový zápas v sezóně prostě téměř automaticky prohráváme. V lize hrajeme asi 7 let (pamětníci nechť to upřesní), a tuším, že 6x jsme prohráli. Podle mého názoru se na tom hodně podepisuje slabá účast našich hráčů v letních turnajích. Vždyť třeba právě proti Litvínovu nastoupili v základní osmičce jen 3 hráči, kteří v létě odehráli alespoň 1 turnaj. Ani jeden z těchto 3 hráčů (Lukáš J.. Filip a autor článku) svoje partie neprohráli. Naopak ze zbývajících pěti prohráli hned čtyři.

 

Samotná zahájení v jednotlivých partiích přitom žádnou katastrofu nenaznačovala. Snad jen vcelku elementární poziční hrubka Lukáše J. dávala tušit velké problémy. Na druhou stranu se tvářil spokojeně s výsledkem zahájení Filip, takže to tak trochu vypadalo na vzájemnou kompenzaci. Pak se ale vše začalo rychle hroutit. Byl jsem hodně zaneprázdněn svoji více než 70-ti tahovou takticky náročnou partií, takže mohu podat jen stručné zprávy z rychlíku.

 

První skončil Lukáš J.. V zahájení prohodil tahy svých lehkých figur, následkem čehož se dostal do strategicky zoufalé pozice. Po vynucené výměně dam představoval bílý pěšec na b6 (v kombinaci s polootevřeným a-sloupcem) pověstnou osinu v zadní části těla. Navíc Lukášova pěšcová formace na královském křídle byla natolik zdeformována, že mu neumožnila otevřít pozici pro jeho dvojici střelců. Hlavně jeho černopolný střelec si zastřílel akorát tak do zdi. Takže po následné taktické chybě, spojené se ztrátou pěšce, se zjevně rozladěný Lukáš raději hned vzdal.

 

Tím jen o chlup předběhl Romana N., který tak vzdával až jako druhý. Přitom se zdálo, že dokázal v zahájení splnit hlavní strategický úkol černého v dané variantě a prosadil uvolňující postup d5. Při další letmé návštěvě jeho šachovnice jsem pak ale zaznamenal, že si opravdu nehezky nechal rozcuchat pěšcový kryt jeho krále. Taky mi přišlo, že nijak výrazně nepokročil ve vývinu, zato jeho jezdec se mohl uskákat. No a pak se ke mně donesla až zpráva o rezignaci.

 

Následně jsem trochu ztratil přehled o konkrétním vývoji zápasu a ve své časové tísni jsem dostal informaci, že prohráváme 1,5:3,5. Mezi už odpočívajícími hráči jsem zahlédl Lukáše Č., Martina a Filipa.
Lukáš Č. překvapil svého soupeře už 1. tahem. Ten mu to pak vrátil a překvapil ho svým druhým tahem. A tomu odpovídal i celý průběh partie. Oba navzájem překvapení hráči se předháněli v originálních manévrech, jejichž hloubku a korektnost nedokážu bez zhlédnutí celé partie posoudit. Během mých asi 2 letmých zastávek u této partie ve mně zůstal pocit, že se hlavně černá dáma v úvodu až společensky neslušně nadřela. Od Lukáše jsem posléze zaslechl něco o opakování tahů.

 

U Martinovy partie jsem se zastavil jen jednou v zahájení, které mi připadalo úplně normální. Víckrát už jsem to nestihl. Donesla se ke mně jen zpráva, že Martin obětoval střelce na h6, což rozhodně neměl dělat. Asi si to brzy také uvědomil, protože se po tom rychle vzdal.

 

Filipovi naopak dobře vyšla příprava zahájení. Na šachovnici tak po úvodní – tuším, že teoretické – přestřelce vznikla pozice, kterou si bez důkladné analýzy netroufnu nazvat jinak, než hodně nejasná. Oba králové přišli v průběhu šarvátky mj. o možnost rošády. Pak jsem si chvilku partie nevšímal. Hodně mě proto překvapilo, že při mé další obchůzce už měl Filip dámu navíc za zjevně materiálně nedostatečnou kompenzaci soupeře.

 

Další skončil svoji partii Peter. Jeho pěšcová struktura v zahájení nepůsobila úplně strategicky zdravým dojmem (hlavně fyzicky zaostalý c pěšec na polootevřeném c-sloupci). Myslím, že si to začal uvědomovat i Peter a převedl partii do taktického korýtka. Na partii jsem se stačil krátce podívat jen ze své židle a viděl jsem, že má Peter najednou kvalitu více. Nevím, nakolik to byl trvalý stav, protože jeho král byl ve velkém průvanu. Pak jsem pozici zahlédl ještě jednou: to už měli oba soupeři jen po dámě a věži na obou stranách a zdálo se mi, že partie bude směřovat do remízové věžovky. Prý se tak potom i stalo.

 

Definitivně náš osud zpečetila prohra Jardy N.. Ten v zahájení naznačil aktivní úmysly na královském křídle agresivním postupem g-pěšce a volbou dlouhé rošády. Nevím, co se dělo dále, ale při další obchůzce už na mě působilo královské křídlo černého – i s černým králem - bezpečně zablokovaným dojmem. A jak asi tušíte, při mé poslední návštěvě u partie už byl pod palbou naopak bílý král na opačné straně. A výsledek znáte.

 

Celý zápas ukončila moje partie. Chce se mi napsat jako tradičně, protože tomu tak bylo i ve většině partií loňské sezóny. Přivádí mě to na myšlenku, že nejvíce by mému šachovému růstu prospělo zlepšení fyzické kondice a pravidelné návštěvy v posilovně.

 

V samotné partii jsem si postupně budoval svůj útok na královském křídle a soupeř zúročoval svoji převahu na dámském. Do tuhého šlo (bohužel) jako obvykle v časové tísni. Tou dobou už hřály soupeře 2 pěšci navíc, mě pak koncentrace bílých figur před soupeřovým králem. Soupeř v časové tísni odmítl remízu věčným šachem, kterou jsem pro jistotu následně vyloučil ještě obětí kvality. Byl jsem si jistý, že v pozici musí být za bílého vítězné pokračování (které mi taky Rybka jasně ukázala – mj. 42.Sg5). Soupeř se ale bránil neskutečně vynalézavě, takže můj útok neprorazil (ale naštěstí ani úplně neskončil). Do konce partie jsem musel hodně čarovat, abych pro šachové programy technicky prohranou partii zachránil – s kvalitou a pěšcem míň to dalo hodně zabrat. Kromě jiného i proto, že ten pěšec navíc černého byl téměř 30 tahů na e2!

 

Tolik tedy k průběhu zápasu. Věřím, že naši hráči tím absolvovali povinné zahřívací kolo a další ligový zápas doma proti Vyšehradu už bude o něčem úplně jiném.

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

TJ SSZŠ Litvínov 5½ : 2½ TJ Neratovice
1. Louček Vlastimil 2272 ½ - ½ 2238 Černík Lukáš
2. Hrbolka Ladislav 2236 1 - 0 2133 Bargel Martin
3. Hrbolka Ladislav 2165 0 - 1 2160 Umanec Filip
4. Friml Antonín 2153 ½ - ½ 2193 Purnoch Josef
5. Jeníček Emil 2074 1 - 0 2223 Jandourek Lukáš
6. Chmelík Jiří 2117 ½ - ½ 2121 Baran Peter
7. Volek Radomír 2060 1 - 0 2073 Novotný Roman
8. Machala Vladislav 2014 1 - 0 2040 Netušil Jaroslav


Autor: Josef Purnoch





Komentáře k tomuto článku


2013-10-26 16:06:24

Jmeno: top seo guys

Email: email@gmail.com

ArBM3C I appreciate you sharing this article post. Really Great.

2012-03-24 06:51:56

Jmeno: YDFEzRkdRP

Email: irmtraud.behr@univ-p

judr Havran / Pěknfd denNechtěla by jste moderovat pohřby?Jsem teaimjl pohřebned služby a re1d bych s ve1mi spolupracoval.S vašedm způsobem moderove1ned by jste určitě rozplakala spoustu lided a vo tom to je!Přeji ste1le jasnfd denEva Aichmajerove1: Ve1ženfd pane Havrane, jsem člověk, kterfd se nebojed že1dne9 pre1ce, dejte vědět vědět v ktere9m krematoriu se zrovna nache1zedte a pokud budu medt volnfd termedn, dorazedm. Jinak se doražte se1m. Pěknfd den.

2008-10-17 15:53:05

Jmeno: romison

Email:

koukam, ze Kramnik s Anandem hrajou ted ve treti partii, to co tam mel Filip, aspon mam ten pocit

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: