19.07.2016


Premiérová sezóna 2015/6 v 1.lize vyšla áčku fantasticky!


Loni se poprvé v historii družstvo Neratovic probojovalo do druhé nejvyšší soutěže družstev v ČR. Za desítky let v soutěžích družstev mám ještě v živé paměti, jak se skoro jedná celá generace neratovických šachistů snažila řadu let probojovat do tehdy vzhlížené soutěže Krajského přeboru 1.třídy. Když se to později povedlo, nová generace zase několik let bojovala o postup do 2.ligy. Zde už bylo snažení o něco rychlejší a ve 2.lize jsme pak s 1 nebo 2 výpadky strávili cca 15 let. Postupně a nenápadně jsme v této soutěži začali střídat časté boje o udržení s boji o horní polovinu tabulky. V ročníku 2012/3 jsme poprvé stanuli na pomyslné bedně a získali bronz. No a v letech 2014/5 přišla spanilá jízda, kdy jsme po 10 vítězných zápasech otevřeli novou kapitolu v naší kronice postupem do 1.ligy.
 
Šlo o zcela novou zkušenost. Už jen proto, že v druhé nejvyšší soutěži si prakticky žádné družstvo nevystačí s čistě "amatérskou" sestavou. Skoro ve všech družstvech najdete hráče, kteří se šachem zcela nebo částečně živí (a nebo živit budou :-) ). Proto i my jsme museli se museli poohlédnout po posilách v podobě hostujících hráčů, kteří můžou hrát maximálně 3 v 8členném týmu. A musím říci, že jsme měli šťastnou ruku při jejich volbě. Pravidelně nastupující hráči jako ostřílený velmistr Petr Velička, jeden z největších talentů současného českého šachu Honza Vykouk, nebo zkušený bojovník Zdeněk Hába, se stali oporami družstva. Na tomto místě je pak nutné poděkovat i Vláďovi Kučerovi, bez jehož pomoci bychom takovouto sestavu dohromady nedali.
 
Vzhledem k relativně velké vyrovnanosti většiny družstev bylo jasné, že každé vítězství bude mít cenu zlata. Z 12členné soutěže sestupují 3 týmy, což není zrovna málo. V praxi to většinou znamená, že ještě v posledních 1-2 kolech se minimálně polovina družstev strachuje o udržení. Důležitý byl proto už start do soutěže, neboť hned v 1.kole jsme jeli do Vlašimi, která patřila spolu s námi spíše k papírovým outsiderům. Před tímto zápasem jsem říkal, že pokud vyhrajeme, vidím naše šance na udržení minimálně na 50%. A dosáhli jsme sice těsného, ale zaslouženého vítězství. Od té doby jsme se rozjeli k velmi dobrým výkonům. I v zápasech s vysoce favorizovanými soupeři jsme dokázali držet krok, i když jsme třeba prohráli. Za celou sezónu nám vysloveně nevyšel v podstatě jen 1 zápas, a to doma s Č. Budějovicemi. Naopak jsme ale dokázali porazit třeba velmi silné družstvo Polabin, které v konečném účtování obsadilo bronzovou příčku. Hlavně jsme však výborně zvládli klíčové duely s týmy Kobylis a v 10.kole s rezervou Nové Boru. Tím jsme si kolo před koncem zajistili udržení. Po remíze v závěrečném 11.kole nakonec nezůstalo jen u záchrany, ale obsadili jsme doslova fantastickou 5.příčku! Jde bezesporu o dosud největší úspěch neratovického šachu v soutěžích družstev.
 
V nadcházející sezóně bychom pochopitelně i nadále rádi udrželi v Neratovicích 1.ligu. Kostru našeho týmu se nám povedlo nejen udržet, ale ještě vyztužit. Mezi největší plánované posily se tak už teď zařadil např. mezinárodní velmistr Leonid Voloshin - ten k nám přišel dokonce na přestup. Tím se stal také vůbec prvním velmistrem, který je členem neratovického oddílu!
 
Přeji tak všem příznivcům neratovického šachu krásné léto a na podzim se můžou těšit na další prvoligové boje. 


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2017-06-12 04:45:11

Jmeno: hIKmnHBGqXj

Email: hsio2el5v@mail.com

Great article! I’m dying to unbundle my cable tv subscription as our family consumes most of our video via Netflix and iTunes. If it weren’t for a couple of interesting tv shows and sports, we’d get rid of cable tv8&c230;.whi#h makes us frustrated consumers in search of better alternatives.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: