00.00.0000


Po dramatickém průběhu jsme v lize proti Litvínovu zachraňovali remízu


S blížícím se závěrem ligové sezóny je v naší skupině stále jasnější situace ohledně postupujícího a stále nejasnější situace ohledně posledního sestupového místa. Veledůležitý - a takto budu nazývat i naše další 2 zápasy - by náš dnešní domácí duel s Litvínovem. Ten měl asi poslední reálnou šanci se výhrou s námi vrátit do boje o udržení.

 

Hosté také začali hodně koncentrovaně a od začátku tahali za delší konec provazu. Nejprve z pozice síly vynutil remízu soupeř Lukáše Černíka na 1.šachovnici. Zahájení rozehráli oba hráči dost nešablonovitě. Lukáš to ani jinak neumí, i kdyby chtěl. A soupeř si přisadil plánem s velice časným postupem h pěšce. Nakonec došlo i na téměř typizovanou oběť figury ze strany černého, kompenzovanou otevřeným h soupcem a a daleko postouplým, jedovatým g pěšccem. Remíza byla asi maximum, na co mohl Lukáš v dané pozici pomýšlet.

 

Do vedení šel soupeř na 3.šachovnici. Přitom se zpočátku zdálo, že pozice tam hrajícího Filipa vypadá ze všech našich partií nejnadějněji. Soupeře dostal opticky pod velký tlak, ktreý už ale nedokázal dále stupňovat. Soupeř se velmi houževbnatě bránil, sbíral postupně pěšce a jeho materiální převaha slavila nakonec úspěch. Sám jsem zvědavý, co na průběh partie řeknou silikonoví rozumbradové.

 

Zvýšení litvínovského náskoku zařídil soupeř Vojty Drábka na 4.desce. Vojtovi se tentokrát solně nevydařilo zahájení a černými prakticky celou partii postrádal adekvátní protihru. Víceméně pak jen musel přihlížet, jak jeho protivník bez problémů zesiluje svoji pozici a jen čekat na jeho případnou chybu. Nepřišla.

 

Průběh zápasu asi nejvíc ovlivnila partie Romana Burdy na 7.šachovnici. Roman přešel bílými plynule do obrany. Jeho zkušený soupeř mohl několikrát řešit situaci ve střední hře asi ještě lépe, nicméně i tak přešel po Romanově podcenění jeho postouplého a pěšce do vyhrané koncovky. Tam pak několikrát prošel okolo velmi jednoduchých cest k výhře až do komplikované koncovky s kvalitou navíc. A protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, Roman nakonec ještě tuto koncovku s kvalitou méně vyhrál! U této partie jsem jen zvědavý, jestli Roman překoná svůj rekord v otočení partie - proti Mostu mu Rybka hlásila hodnocení tuším okolo -10...

 

Zase o trochu blíže měl soupeř k výhře po remíze na 8.desce. Tam ale Jarda Netušil odvedl dobrý výkon a svého zkušeného soupeře odremizoval černými. Zajímavým způsobem se mu podařilo zkombinovat Leningradskou variantu holandské se Stonewallem. :-) Zeď nebyla úplně kamenná, ale na udržení remízy stačila.

 

Kritická byla naše situace po prohře Martinqa Bargela na 2.prkně. Martin pro změnu zajímavě zkombinoval 2 plány v zahájení. Nejdříve se zdálo, že bude logicky útočit na dámském křídle. Těsně před jeho otevřením si vše ale rozmyslem a otevřel křídlo královské. :-) Tato nekonzistentnost asi nebyla úplně zdravá, ale s Martinovou kreativitou se podařilo vytvořit zajímavou pozici. Kromě velké tvořivosti má ale Martin ještě jednu výraznou stránku - bohužel jsou jí letos téměř tradiční časové tísně. A v té si partii prohrál.

 

Za stavu 2:4 nás čekal neveselý úkol vyhrát obě poslední partie. První poloviny daného úkolu se dobře zhostil na 5.šachovnici autor článku. Podařilo se mi zase po dlouhé době sehrát strategicky poměrně pěknou partii s řadou zjevné či skryté taktiky. Při mém nástupu v centru si soupeř nestihl vytvořit adekvátní protihru na dámském křídle. Partii pak provázeli drobné taktické přestřelky, při kterých jsem se dostal z krátkodobé situace s pěšcem méně do dlouhodobé situace s pěšcem více, byť ve formě dvojpěšce. Rozhodujícím faktorem bylo ale nejisté postavení soupeřova krále, které se mi podařilo po časové kontrole využít k zisku bodu.

 

O perně vybojovanou remízu se nakonec zasloužil na 6.desce hrající Lukáš Jandourek. Nenapadá mě lepší popis partie než jako urputný boj. I Lukášův soupeř je velmi houževnatý, a tak se - obrazně řečeno - bojovalo o každý metr jako v americkém fotbale. Chleba se lámal v časové tísni. Tam, dle Lukášova vyjádření, soupeř prý přehlédl ve 40.tahu jednoduchou taktiku, po které by byl Lukáš prohraný. Naopak, po časové kontrole už jasně převzal iniciativu Lukáš a využil obnaženého postavení bílého krále k zisku figury. Soupeř se jště chvíli zkoušel bránit, ale s figurou navíc už to Lukáš v koncovce umí. :-)

 

Nakonec jsme tedy vydřeli po úporném boji alespoň remízu. Bohužel jediným pozitivem pro nás je po tomto kole fakt, že jsme vyřadili dalšího konkurenta z boje o záchranu. Zbývá ovšem ještě 1 sestupové místo, na které jsou 3 "žhaví adepti" - Jirkov, Karlovy Vary A a nechtěně i my. Úplně klidní asi ještě nejsou ani Kladeňáci a Ústí n.L. ještě zbývá pro klid splnit "povinnost" v podobě vítězství nad béčkem Karlových Varů.

 

Naše družstvo bohužel doplácí na mírně nesmyslné 3bodové ohodnocení výhry v zápase (asi si někdo myslí, že šachisté budou jako družstvo více útočit, třeba jako fotbalisti), což nás při jasně nejvyšším počtu remíz v soutěži (4) dost znevýhodňuje. Při klasickém 2bodovém systému bychom byli na 7.místě s bodovým náskokem na hlavní pronásledovatele, ve 3bodovém jsme devátí se stejným počtem bodů. Nicméně jde o realitu stejnou pro všechna družstva, na kterou se nemá smysl nyní vymlouvat. Naší povinností je teď z posledních 2 zápasů získat minimálně 3, ale daleko raději 4 body. Teprve 14 bodů by nám totiž dalo víceméně jistotu udržení. Abych ale nebyl jen negativní, zrovna tak - ale to je velká teorie - by nám však mohlo na udržení stačit i současných 10 bodů: pokud by se někdo z našich 10bodových konkurentů "rozhodl" 2x prohrát. Takže další - veledůležitý :-) - zápas nás čeká v příštím kole na Kladně.


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2013-10-26 10:48:34

Jmeno: take a look at it!

Email: email@gmail.com

jaqqZP Really enjoyed this blog post.Thanks Again.

2013-09-13 16:21:45

Jmeno: make money online

Email: Gaska6289@yahoo.com

TwGRSN Thanks-a-mundo for the article post.Much thanks again. Want more.

2013-09-07 08:04:32

Jmeno: the best seo service

Email: email@gmail.com

l1ZPQw Im grateful for the blog. Much obliged.

2012-02-13 16:40:37

Jmeno: Voorhees NJ personal

Email: mitea@gmail.com

Thanks, useful material I added your blog to my bookmarks!....

2012-02-13 16:18:20

Jmeno: viagra

Email: greg.ham@gmail.com

I am glad that your blog is constantly evolving. Such posts only gain in popularity!....

2012-02-13 15:55:31

Jmeno: followers exchanege

Email: susanzz@gmail.com

Interesting. We are waiting for new messages on the same topic!!....

2012-02-13 15:33:54

Jmeno: cheapoair

Email: huiztheman@gmail.com

Thanks:) Cool topic, write more often! You manage with it perfctly:DD

2012-02-13 15:12:09

Jmeno: esalerugs.com

Email: mitea@gmail.com

Thanks for the news! Just was thinking about it! By the way Happy New Year to all of you:DD

2012-02-11 05:02:59

Jmeno: buy cheap oem softwa

Email: susanzz@gmail.com

dEA6hO Thanks, useful material I added your blog to my bookmarks!....

2011-11-23 10:33:45

Jmeno: zMOfOLxWnVW

Email: ericseverins@hetnet.

You have shed a ray of snsuhine into the forum. Thanks!

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: