25.03.2007


Nepříjemná prohra Áčka v předposledním kole 2. ligy


Partie ze zápasu si můžete přehrát ZDE.

V předposledním 10. kole letošního ročníku 2. ligy jsme doma přivítali Slavoj Litoměřice, který měl o 4 body v tabulce méně. Před zápasem bylo jasné, že budeme v utkání papírovým favoritem a že výhra nám zajistí účast ve 2. lize i v příštím roce a remíza nás k udržení v soutěži velmi přiblíží (jak se nakonec ukázalo i remíza by nás již dnes v soutěži zachránila).

Nejprve se v sobotu odpoledne trošinku přitížilo kapitánovi, kterému se omluvili najednou dva hráči - Peter Baran a Jarda Netušil, naštěstí však náhradníci byli k dispozici a tak se zdálo, že první překážku jsme zdolali úspěšně ;-).

Utkání jsme zahájili v sedmi hráčích, když se Roman omluvil, že dorazí s půlhodinovým zpožděním. To však byl celkově úspěch, měl sem trošinku obavy, že noční posun hodin o 1 hodinu dopředu způsobí větší starosti :-).

Starosti však na sebe nenechaly dlouho čekat. A můžu konstatovat ze svého pohledu, že šlo o zápas, byť s ohledem na výsledek těsný, nicméně o zápas "na jednu branku". Od počátku se rýsovala řada pozic, kde jsme stáli hůř až špatně ;-), ale kupodivu jsme stále marně hledali na některé z 8 šachovnic alespoň jednu, kde bychom stáli jasně lépe.

Jako první skončil partii a bohužel prohrou Vašek Koubek ml. V partii přehlédnul jednotahově pěšce a dá se říci, že s tím nešlo nic dělat. Partie za pár tahů končí a my prohráváme 0:1.

Následovaly 2 remízy, na 3. šachovnici jsem rozehrál bílými podivně zahájení, byl sem nucen vzdát se bělopolného střelce a pak již nenašel rozumné pokračování, které by mně dávalo šance na výhru. Soupeř si naštěstí nepočínal příliš sebevědomě a tak sem přijal nabídku remízy v pozici, kde sem, upřímně řečeno, nevěděl co aktivně hrát.

Druhou remízou byla partie Pepy Purnocha na 4. desce. Černými vyrovnal hru bez problémů, nicméně ve zvoleném zahájení nešlo vcelku s pasivní hrou bílého nic dělat a partie výměnami zvolna došla do remízové pozice.

Následovaly další 2 remízy - po letmém rozboru partie na 8. šachovnici musím konstatovat, že Vláďa Kučera musí být za remízu rád ;-). Soupeř si v zahájení odmítl vzít čistého pěšce a ani v závěru partie nevyužil Vláďova stísněného postavení k získání rozhodující převahy a nevěda, co s pozicí dělat, nabídl (naštěstí) remis ;-).

Na 6. šachovnici Roman Burda v těžké koncovce uhájil remízu s pěšcem méně a oddálil tak naši agónii v zápase. Přijel o pár desítek minut později, časovou ztrátu dohnal brzy, jen škoda, že při snaze dohnat soupeře na čas ztratil pěšce .. nicméně, je nutno uznat, že v koncovce nakonec partii zremizoval dobrou hrou.

Stav byl 2:3 a hrály se poslední 3 partie, kde se zdálo, že už už na 5. šach. Vašek Koubek st. stojí lépe než soupeř a i Lukáš s Martinem na 1. a 2. šach. se "zdálo" že mají větší šance v partiích než soupeři.

Časová tíseň bohužel vše rozhodla. Ve chvíli, kdy ještě nebylo jasné, zda Vašek Koubek st. zvítězí, dostal Martin Bargel v časovce nabídku remízy, kapitán mu dal volnou ruku, zda ji má přijmout či ne, a Martin ji odmítnul. Myslím, že za další 2-3 tahy, kdy již byla časovka pryč, by za nabídku remízy soupeři urval ruku .. :-D.

Takže popořadě závěr utkání. Nejprve remizuje svou partii Lukáš Černík na 1. šachovnici. V partii přečkal jednu slabší chvilku, kdy Fritz při analýze našel zřejmě za černého v koncovce zisk pěšce, a v závěrečné věžovce se snažil soupeře přetlačit. Nutno říct, že je otázka, kdo poté tahal za delší konec .. oba hráči prosazovali své pěšce a nakonec byli asi i oba spokojeni za remízu opakováním tahů při šachování černého krále, takže 2,5:3,5.

Poté vyrovnává na 3,5:3,5 Vašek Koubek st. na 5. šachovnici. Ve střední hře nestál příliš dobře, ale soupeř tvrdošíjně odmítal zahrát aktivní tah f6-f5, tah, který Fritz při analýze doporučoval snad deset tahů za sebou a Vašek se i díky tomu dostal do lepší pozice sám. Před časovou kontrolou oba soupeři zahráli drobnou chybku, kdy se hodnocení partie změnilo z lepší pozice bílého na remis a zpět na výhodu bílého během 1 tahu .. avšak pak již Vašek soupeře dostal pod tlak a ten i za pomoci časové tísně pozici nezvládl a prohrál.

V tu chvíli zbývala již partie pouze Martina na 2. desce. V zahájení vzal drze pěšce s tím, že zkusí odolat soupeřovu náporu. A odolával dlouho a úspěšně. Bohužel v časové tisni v 31. tahu zbytečnou chybou (která chyba ale není zbytečná, že jo? ;-)) ztratil pěšce, soupeř tak hru vyrovnal a v euforii nabídnul remis. V té chvíli už stál Martin hůře, ale bohužel měl na rozmyšlenou slabých 80 sekund a rozhodl se remízu odmítnout. Figury černého však stály hodně nepohodlně a tak byla ztráta dalšího pěšce jen logickým vyústěním těžké pozice a další blížící se časové tísně. Pak již nebylo vcelku jak vzdorovat. Martin prohrává partii a my zápas.

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

TJ Neratovice "A" 3,5:4,5 Slavoj Litoměřice
1. Černík Lukáš 2207 ½ - ½ 2076 Cichý Miroslav
2. Bargel Martin 2147 0 - 1 2114 Hula Lukáš
3. Jandourek Lukáš 2249 ½ - ½ 2096 Mrnka Jan
4. Purnoch Josef 2170 ½ - ½ 2073 Trejbal Stanislav
5. Koubek Václav sen. 2134 1 - 0 1996 Čížek Martin
6. Burda Roman 2015 ½ - ½ 2034 Chaloupka Vladislav
7. Koubek Václav jun. 2039 0 - 1 2014 Chaloupka František
8. Kučera Vladimír 2079 ½ - ½ 1803 Chaloupka Martin


Autor: Lukáš Jandourek

Komentáře k tomuto článku


2017-06-13 01:12:10

Jmeno: xamjsa9P

Email: 07b80gs0nl@gmail.com

Fiyllan! This is just what I was looking for.

2013-10-26 18:13:18

Jmeno: smashing top seo

Email: email@gmail.com

Zd763a Thanks a lot for the blog post.Really thank you! Fantastic.

2012-02-13 16:14:34

Jmeno: viagra

Email: golojan@gmail.com

See it for the first time!!....

2012-02-13 15:28:24

Jmeno: cheapostay

Email: mitea@gmail.com

It`s really useful! Looking through the Internet you can mostly observe watered down information, something like bla bla bla, but not here to my deep surprise. It makes me happy..!!

2012-02-13 15:06:47

Jmeno: esalerugs

Email: henryfrod@gmail.com

Honestly, not bad news!....

2012-02-11 14:54:53

Jmeno: cheap oem software

Email: howardlee@gmail.com

x9HDQ8 The Author is crazy..!!

2011-11-21 05:57:13

Jmeno: bSoZqFBLWapL

Email: o.jiejit@nic.info

Dag nabbit good stuff you whippersanpeprs!

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: