00.00.0000


Letošní ligu začínáme (zbytečnou) prohrou 5:3 s Turnovem B


Letošní ročník 2.ligy B jsme odstartovali v drobné předpremiéře už v sobotu. Paradoxně jsme hráli doma jako hosté, což byla kompenzace za souhlas s přeložením zápasu původně plánovaného na neděli v Turnově. Jelikož neměl nikdo z našich nominovaných hráčů se sobotou problém, spekulaci na slabší sestavu soupeře v neděli jsme jednomyslně odmítli.

  

Hosté dorazili téměř v kompletní základní sestavě, a protože my jsme 2 hráče základu postrádali, byli mírnými ELOvými favority oni. Kromě toho si snad každý soupeřův tým, kterému jsme losem přiděleni v 1.kole ligy, musí mnout štěstím ruce ještě před zápasem. Myslím, že opravdu vůbec nepřeháním, když odhadnu, že z posledních 10 úvodních zápasů 2.ligy jsme jich snad 8 nebo 9 prohráli. Samotný začátek zápasu se pro nás ostatně vyvíjel relativně příznivě, ale nakonec došlo na zaběhnuté rčení „dobrý začátek, špatný konec“.

  

Krátce po zahájení dostal na 2.šachovnici bílými hrající Jirka Gregor nabídku remízy od IM Možného. Náš hráč žádnou zjevnou výhodu neměl, ale přesto jsme chvilku zvažovali, jestli se hned zbavovat výhody bílých figur. Vzápětí ale přišla nabídky remízy v dynamicky vyrovnané pozici i na 3.desce pro černými hrajícího Pavla Mudru. Vzhledem k pozicím, síle soupeřů a kompenzaci barev jsme neměli s těmito 2 plichtami žádný problém.

  

A brzy se narodila i 3.remíza, tentokrát na 7.šachovnici u autora článku. Můj soupeř se ze zahájení nedostal bílými prakticky k ničemu. Partie začala postupně přecházet do zcela rovné koncovky, kde nebyla ani pro jednu stranu reálná šance hrát na výhru.

  

Po tomto klidném úvodu už se v dalších partiích naplno bojovalo. K velmi zajímavým patřila partie Filipa Umance na 1.desce. Krátce před časovou kontrolou se ovšem jeho soupeř neodhodlal k riziku spojenému s odmítnutím opakováním tahů a podepsal remízu. Následné analýzy ukázaly, že to byla pro nás opět dobře podepsaná půlka, protože útok bílého vypadal ve většině rozebíraných variant velice nebezpečně.

  

Tím ovšem pro nás příznivý vývoj zápasu skončil. Pro výsledek zápasu se asi jako rozhodující ukázala partie na 8.šachovnici. Na ní získal Martin bílými poměrně velkou poziční výhodu a diskutovat se dalo spíše jen o způsobu její vhodné realizace. Soupeř se nakonec odhodlal ke značně spekulativní oběti figury za 2 pěšce a silné pěšcové centrum. Zápis partie zatím nemám, ale jsem přesvědčený, že partie měla být za Martina technicky vyhraná. V nastupující oboustranné časové tísni se ovšem náš hráč dost lehkovážně přepočítal. Obětoval figuru a ve chvíli, kdy ji plánoval dobrat zpět, zjistil, že mu soupeř svým posledním tahem napadl věž a on to už nestihne. Pozice se mu okamžitě zhroutila jak domeček z karet.

  

Zhruba souběžně prohrává svoji partii i na 4.prkně bojující Lukáš Černík. Jeho soupeř si počínal celou partii poměrně zkušeně a dobře zareagoval i na tradičně neortodoxně rozehrané zahájení naším hráčem. Lukáš sice získal silný opěrný bod pro svého jezdce na d5, ale to byla asi jediná figura, s jejíž působností mohl být plně spokojen. Soupeř si naopak otevřel cestičku do bílého tábora přes obsazený „a“ sloupec a v záloze si držel i dvojici střelců.  Navíc od Lukáše jsme potřebovali, aby zkusil za nepříznivého vývoje zápasu hrát na výhru. V kombinaci s už asi lepší pozicí soupeře a jednou taktickou chybou vše vedlo k šachově většinou logickému závěru – prohře.

  

A černou šňůru našich 3 proher v řadě završil na 6.šachovnici Roman Burda. S výstavbou černého v zahájení si neporadil moc dobře a přešel do střední hry, která byla nejen dle mého názoru někde blízko strategické prohry. Zdálo se mi, že pak Romana soupeř trochu vypustil a partie přešla do materiálově vyrovnané věžovky. Z pozice diváků jsme měli za to, že by se daná věžovka měla dát udržet, byť měl protivník o něco lepšího krále a aktivnější věž. Zatímco ovšem hostující hráč hrál koncovku velmi přesně, náš hráč nedokázal včas najít aktivní protihru a pro nás trochu nečekaně prohrál.

  

Alespoň čestnou výhru si připsal v poslední partii Vojta Drábek. Ten sehrál na 5.desce velmi pěknou partii proti silnému soupeři. Postupně černými přebral iniciativu a nakonec takticky využil špatné koordinace jeho figur na královském křídle k materiálním ziskům. Z partie mi utkvěla v paměti mj. síla opěrného bodu e5 v dané pozici. Hezký výkon našeho borce.

  

Z celého zápasu nám zbyl jen dojem promarněné příležitosti. Minimálně partie na 8.šachovnici měla asi skončit opačně a možná ani na 6.desce jsme nakonec nemuseli prohrát. Snad jsme si příděl smůly v letošním ročníku vybrali hned v 1.zápase a v dalším utkání počátkem listopadu doma s Ústím už zabereme naplno.


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2013-10-24 08:13:40

Jmeno: link building

Email: email@gmail.com

bnY90x Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Really Cool.

2013-09-12 20:16:20

Jmeno: online business

Email: Lieber8260@yahoo.com

krGdz1 Thanks for the article.Really looking forward to read more. Want more.

2013-09-07 21:45:33

Jmeno: seo service

Email: email@gmail.com

Kh54jJ Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Keep writing.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: