15.04.2007


I přes prohru v poslední kole ZÁCHRANA v lize!!


Taaaak .. a máme to za sebou! ;-)

V neděli nás čekalo poslední kolo a boj o záchranu 2. ligy. Potřebovali jsme zvítězit v Karlových Varech, které však měli o motivaci postaránu - potřebovali zrovna tak zvítězit pro svůj historický postup do 1. ligy.

Nakonec bylo ze zápasu vážně drama a přestože jsme prohráli nejtěsněji 3,5:4,5, tak mělo vše dobrý konec - Slavoj Litoměřice, který mohl v případě remízy jít bodově v tabulce před nás, v posledním kole rovněž prohrál a to znamenalo pro nás jediné - ZÁCHRANU a jistotu účasti ve 2. lize i v příští sezóně!

Ale popořádku ... jen upozorňuji, že u hodnocení partií jde o můj subjektivní pohled na partie, možné přehrávání partií s komentářemi šachového programu doplním až v průběhu týdne, nemám je zatím k dispozici.

K zápasu jsme, jako vždy, přijeli v dobré náladě a plní nezkrotného optimismu ;-). Ten nás však za chvíli opustil, již v zahájení jsme se dostávali v řadě partií do podivných pozic (namátkou já, Roman B., Vašek Koubek ml.) a nevypadalo to s námi příliš nadějně.

Jako první tuším skončil Roman Burda. V zahájení vzal k překvapení nás i soupeře nečekaně bílými pěšce na a7, přičemž si nevšiml, že soupeř hrozí jednotahově vzít pěšce na g2 ;-). Soupeř naštěstí nenašel vítězný plán a ač stál lépe, nabídl ve střední hře remízu. Romanovi jsme doporučili, aby soupeři "urval ruku" a ten tak bez reptání učinil, i když se v pozápasové analýze ukázalo, že převaha soupeře nebyla vítězná a s trochou štěstí mohl i Roman v partii nějaké finty zkusit.

Pak se dostavily první body, bohužel pro soupeře. Prohrál Vašek Koubek ml., který s černými postavil podivnou pozici v zahájení a soupeře pustil do slušného útoku. Z následných taktických zápletek nevyšel nejlépe a se ztrátou kvality a přechodem do koncovky se nedalo nic dělat, partie už nešla zachránit.

Druhou partii prohrál Lukáš Černík na 1. šachovnici. Zdálo se, že s černými nevyšel ze zahájení úplně tragicky, pak však chybný propočet udělal s partií rázný konec, pozice se nejprve mírně zhoršila a po přehlídnutí dalších výměn pozice dospěla do koncovky s nestejným materiálem a nezbylo než ji vzdát.

Na 1:3 pak remízou upravil výsledek Vašek Koubek st. Ze zahájení vyšel solidně, ve střední hře odmítl nabídku remízy, kdy mu kapitán nechal volnou ruku. Trošku nás pak vyděsila zdánlivě zbytečná ztráta (která ztráta ale není zbytečná?! ;-) pěšce, Vašek však ale bojovností převedl partii do remízové koncovky a nakonec ten pulbod získal.

Během první časové kontroly se však pozice začaly měnit .. téměř ve všech zbývajících jsme stáli výborně a začalo se zdát, že bychom mohli pomýšlet na bodový zisk v utkání - já jsem měl figuru více, Martin Bargel o 3 pěšce více a poslední 2 partie byly vyrovnané, ale přeci jen jsme měli pocit, že i v nich stojíme lépe.

Nejprve jsem snížil na 2:3 já. Po pár nejistých tazích v zahájení jsem hrubě podcenil soupeřův "nevinný" tah a po mé automatické odpovědi jsem zjistil, že se potácím na hranici prohry. Naštěstí soupeř v klíčové pozici nezvolil ten správný tah vedoucí minimálně k zisku pěšce a lepší pozici (podle jeho slov viděl ten správný plán až ve chvíli, kdy zahrál svůj tah .. jak to tak bývá ;-) a zvolil pokračování, ve kterém měl získat pěšce. Když zjistil, že jeho záměr nevyjde a pěšce nezíská, obětoval figuru za 2 pěšce, naštěstí nepočítal s mým mezitahem, kterým jsem se dostal z nejhoršího a i díky jeho časové tísni jsem dokázal vyměnit dámy a poté získat oba volné pěšce. S figurou navíc potom byl zbytek koncovky již jednoduchou záležitostí.

Pak remizoval Jarda Netušil. Ze zahájení se zdálo, že vyšel lépe, poté dokázal soupeři vytvořit dvojpěšce a získat majoritu na dámském křídle a vše nasvědčovalo, že v partii tahá za delší konec. I v následné věžové koncovce se střelcem proti jezdci měl stát podle všeho lépe, ale buď šlo jen o náš špatný odhad, nebo někde se stalo něco špatně .. závěrečná koncovka střelce proti jezdci nebyla nejlepší, soupeřův volný pěšec byl hodně nebezpečný. Tohle si netroufám bez analýzy komentovat, každopádně raději bych hrál závěrečnou pozici za černého ;-). Naštěstí se podařilo vyměnit 3 pěšce za dva pěšce soupeře a s posledním pěšcem si už střelec poradil - remíza a stav zápasu 2,5:3,5.

Poslední 2 partie se hráli "na krev", v obou probíhala nekončící časová tíseň, kdy hráči vyčerpali všechen čas a využívali jen přidávání 30 sekund po každém tahu. Pro diváky velice zajímavé, kdy každý ze 4 hráčů byl několikráte pod úrovní 30 sekund do pádu praporku, pro hráče velice náročné .. tím spíš, když si uvědomíme o co v zápase oběma týmům šlo.

Nejdřív skončila partie Pepy Purnocha, který remízou upravil na 3:4. Ze zahájení vyšel bílými solidně a stál lépe. Soupeř však aktivní protihrou na dámském křídle nedovolil našemu hráči rozvinout aktivnější hru na královském křídle a přinutil ho spíše se soustředit na obranu. Po první časové tísni vznikla pozice, kdy dámské křídlo se podařilo bílému zablokovat, ale za cenu špatného střelce proti soupeřově jezdci se spoustou volných polí. Další fáze partie se hrála pod vlivem skutečnosti, že Pepa nemohl dost dobře dopustit koncovku lehkých figur. V oboustranné časovce však nakonec musel nabídnout výměnu dam a soupeř pod vlivem nápovědy, že "stačí remis" nabídnul remízu. Náš hráč nemohl pozici v žádném případě vyhrát, takže remízu okamžitě přijal .. a je jen otázka analýzy (kterou jsem zatím neprovedl - partie nemám k dispozici), jestli by si hráč domácích za možná ukvapenou nabídku remízy nerval vlasy, kdyby poslední partie skončila jinak ;-).

Bohužel pro nás i poslední partie skončila remízou, kdy v nervózní časovce hráč domácích úspěšně reklamoval remis 3x opakovanou pozicí. Martin Bargel tak sice zaznamenal cennou remízu s velice kvalitním hráčem (rating 2345, doposud v soutěži 8,5 bodu z 10 možných na 2. šachovnici!) a před partií by tento výsledek určitě bral, ALE s ohledem na parádně rozehranou partii a až 3 pěšce navíc v končící hře bez dam (!!) je výsledná remíza prostě málo. Nedá se nic dělat, musím Martina za partii a přehrání soupeře pochválit, ale jedním dechem musím dodat, že v technice koncovek má Martin určité slabiny.

Naštěstí, naštěstí pro nás (a Martina ;-)) jsme ani nestihli být smutní z prohraného zápasu, neboť v tu samou chvíli jsme se dozvěděli, že Bohemians "B" porazil Slavoj Litoměřice a my se tak i přes porážku v lize udrželi.

Ať žije Bohemka! :-D

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

KŠ Tietz Karlovy Vary vs. TJ Neratovice 4½:3½
1. Soukup Jiří 2268 1 - 0 2207 Černík Lukáš
2. Spirin Oleg 2345 ½ - ½ 2147 Bargel Martin
3. Krejčík Jiří 2143 0 - 1 2249 Jandourek Lukáš
4. Lorenc Tomáš 2137 ½ - ½ 2170 Purnoch Josef
5. Čontoš Václav 2165 ½ - ½ 2134 Koubek Václav sen.
6. Nový Daniel 2013 ½ - ½ 2015 Burda Roman
7. Tichý Štepán 2065 1 - 0 2039 Koubek Václav jun.
8. Bicek Richard 1994 ½ - ½ 2070 Netušil Jaroslav


Autor: Lukáš Jandourek

Komentáře k tomuto článku


2017-06-13 01:22:59

Jmeno: 7D7MlRQT6SCJ

Email: 1vb7eldee@gmail.com

Heckuva good job. I sure apapceirte it.

2013-10-26 21:02:18

Jmeno: top seo guys

Email: email@gmail.com

VXHkCE Very neat article post.Really looking forward to read more. Cool.

2013-09-13 11:56:10

Jmeno: only for 5 dollars

Email: Stakelin9485@yahoo.c

6aK3Tw Enjoyed every bit of your article.Thanks Again. Really Cool.

2013-09-06 23:25:11

Jmeno: the best seo service

Email: email@gmail.com

Sv9fwS Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Great.

2012-02-11 12:59:13

Jmeno: buy cheap oem softwa

Email: jymmijons@gmail.com

YoBqaa Informative, but not convincing. Something is missing but what I can not understand. But I will say frankly: bright and benevolent thoughts!....

2011-11-23 06:59:35

Jmeno: rYFUWvBjWLb

Email: chris@totem-technolo

With all these silly webseits, such a great page keeps my internet hope alive.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: