22.10.2009


Družstva, ve kterých hostujeme (dodatek)


Dne 22. 10. se v Glasgow konalo 2. kolo místní meziklubové soutěže a zasáhl do něj i český zástupce :-) Hrálo se (pro Čechy netradičně) na čtyřech šachovnicích a oproti zvyklostem, na první desce disponoval bílými kameny hostující hráč. Navíc se hrálo tempem 60 minut na 30 tahů a dalších 15 minut na dohrávku.

 

Začátek utkání se trochu opozdil, protože se hledal klíč od skříněk s hracím materiálem. Každopádně naše kapitánka nebyla k dispozici, takže jsme soupisku museli dávat dohromady bez ní. Nakonec jsme se poskládali podle ELA, které mi s 1517 (českými) body přisoudilo druhou šachovnici a bílé figury. Jistý chlapec sice moje elo zpochybňoval, zvlášť, když skotský grading nabývá pro čechy i nezvykle nízkých hodnot (spousta hráčů má kolem 1000 a hrál jsem i s 789 nebo tak nějak) Myslím, že mě tento můj "kolega" považoval za nějakou slabou dvanáctistovku a já si netroufám tvrdit, že neoprávněně.

 

Zápas se od začátku vyvíjel příznivě. Já jsem si neodpustil experimentování a zahájil e4, i když v tom ještě nejsem příliš zběhlý a rozehrál hru dvou jezdců v obraně. Musím uznat, že mě lehce překvapilo, když soupeř s ratingem 1291 zahrál po 4. Jg5 správně Ja5. Přijal jsem jeho gambit a čekal, co mi ukáže. Moc netlačil. Nechal mě celkem dovyvinout, ale rošádu jsem neudělal, ne že by k tomu nebyla příležitost, ale dělat dlouhou do jeho otevřeného b-sloupce by asi nebylo nejlepší a pěšce na královském křídle jsem chtěl použít k útoku.

Na třetí desce rozehrál Alastair solidně a získal ve střední hře pěšce. Ta hra se jevila dost nemastná, ale měla celkem rychlý průběh. Soupeř mu poté sežral otráveného pěšce, což ho stálo figuru a po výměně věží i partii.

Na čtvrté desce rozehrál Gilbert celkem solidně bez nějaké bláznivé oběti, kterými je proslulý. Pak jsem ho dlouho nesledoval. Přeci jen byla jeho šachovnice jako jediná od mé ob jednu. Když jsem se podíval později, tekl už o obě věže a s dámou a pěšcem a střelcem se snažil vymyslet mat, který ovšem nebyl... Takže vyrovnáno.

Já jsem seznal, že můj soupeř pravděpodobně žádnou aktivní hru nepředvede, když jsem mu blokádou v centru zneutralizoval oba střelce (ale popravdě svoje figury jsem taky lehce přidusil). Sledoval jsem Enriqueho na první šachovnici. Vypadalo to, že vyhraje. Měl kvalitu navíc a navíc soupeř měl zablokovaného střelce dost těžko představitelným způsobem (Sh2, pěšci h3, f2, f3, černí pěšci h4, g5 f4)... Lehce jsem se uvolnil a začal hledat nejjednodušší cesty. Přehlédl jsem však šach, který se ukázal jako záhadně mě prospěšný. Způsobil, že se můj král, který nerochoval dostal na pole f3, kde byl ale neuvěřitelně v bezpečí. Díky tomu jsem mohl a1 věž přitáhnout na g-sloupec a začít útočit na soupeřova krále...

Situace s mým kolegou se neuvěřitelně komplikovala. Začalo to tím, že vrátil kvalitu, ale získál volného a-pěšce. Pak se začal dostávat do časové tísně, ve které odmítl výměnu věží, která by vedla k výhře a naopak ztratil figuru, ale a-pěšec běžel.

Pochopil jsem, že výhra na první desce se vzdaluje a rozvinul útok na soupeřova krále. Čert vem mé pěšce na dámském křídle, já chci dát mat... a to se povedlo Podminovaná pozice věžemi g1 a h1, Střelec na f5. Dáma připravená napadnout pole g7 z c3 nebo g2, nebo jít i na h2... A postouplý h-pěšec jako rozbuška. Strhnul jsem vedení zpět na naši stranu.

Enrique se snažil zachránit, co se ve zbývajícím čase dalo. Soupeřův střelec na h2 byl tak mrtvý, že byl nakonec obětován za rozbití černých pěšců. Enrique sice došel pěšcem do dámy, ale ta byla ihned vyměněna, za soupeřovu věž. Zůstal tedy s věží proti dvěma nespojeným pěšcům, ale jeho král trčel v odlehlém rohu šachovnice (pozice Bílý: Kf4, Pf3 h3, Černý: Ka1, Vf2) Můj spolubojovník udělal několik zbytečných pohybů věží po g-sloupci, místo aby se přibližoval králem, ale byla by to remíza, kdyby mu poslední tah před výměnou veškerého materiálu nespadl praporek... I to se občas stává.

 

 

Výsledky na jednotlivých šachovnicích:

 

Glasgow Polytechnic chess club "C"  2 - 2  Hamilton "C"

1.) Enrique Delgado (1540)  0 - 1  P. Scott (1424)

2.) Jiří Veselý (1517)  1 - 0  J. Frame (1291)

3.) Alastair Goodall  (1442)  1 - 0  A. Finnie (1008)

4.) Gilbert Alomenu  (1216)  0 - 1  W. Patterson (No grading)


Autor: Jiří Veselý





Komentáře k tomuto článku


2017-06-13 01:49:05

Jmeno: p89RGvQvHh

Email: v05mb78n@yahoo.com

Bonjour MaeCr-iharlotte ! Je viens de recevoir Icebi ce matin. Encore merci pour cette belle couv’, ces beaux dessins intérieurs. J’ai un petit faible pour celui d’Oréa avec son coquillage magique. La couv’ est vraiment superbe !!!Belle journée à toi !!BisePascal

2013-10-26 18:03:33

Jmeno: link building

Email: email@gmail.com

pjbSqB Hey, thanks for the post.Really thank you!

2013-09-12 20:50:12

Jmeno: only for 5 dollars

Email: Shollenbarger7292@ya

uZeDic I appreciate you sharing this article. Much obliged.

2013-09-07 10:59:49

Jmeno: the best seo service

Email: emai1l@gmail.com

fuSIDo Im grateful for the blog.Thanks Again. Cool.

2012-02-11 05:01:49

Jmeno: oem software

Email: golojan@gmail.com

1hgrCH 52. "The road will be overcome by that person, who goes." I wish you never stopped and be creative - forever..!!

2011-11-20 18:19:44

Jmeno: dCLGZrvwPbTvOyajij

Email: examjjf@cicpa.org

Hekvcua good job. I sure appreciate it.

2009-10-23 16:33:06

Jmeno: Lukáš J.

Email:

Pěknéé :-) Gratuluji k výhře, je fajn, že máme zástupce i v soutěži daleko za mořem ;-)

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: