11.02.2007


Áčko remizuje v 7. kole 2. ligy v Sokolově 4:4


Partie ze zápasu si můžete přehrát ZDE.

Zápas se Sokolovem tak trochu připomínal pistolnickou přestřelku. Partie měly hodně bouřlivý obsah a některé rozhodla i „zbloudilá kulka“.

Když jsem vstal asi potřetí od stolu, byly už některé partie nejen rozhodnuté, ale dokonce už skončené! Proto raději popíšu zápas podle šachovnic, než podle průběhu.

Partii Lukáše Č. jsem kupříkladu viděl „live“ pouze jednou, takže čerpám až z jejího přehrání. Nerad to píšu :-)) , ale královskou indickou sehrál náš hráč poměrně mizerně. Nejprve bych – alespoň já osobně – na jeho místě vložil poměrně osvědčené 9.- a5. K nevzhlednému 12.- b6 by se už odhodlal asi jen opravdový znalec varianty ;-) a po chybě ve 13.tahu už černý zjevně ztratil motivaci k dalšímu odporu.

Sympaticky sehrál svoji partii Martin. Bílými si udržoval v sicilské neustálý tlak. Při soupeřově brzkém nedostatku času tlak navíc korunoval ziskem kvality. Její uplatňování jako obvykle v Martinově případě potěšilo spíše oko taktika než stratéga, nicméně bylo - tedy jen podle přímého sledování - bez vážného kazu.

O výsledku zápasu se nakonec rozhodovalo na 3.šachovnici, kdy za stavu 4:3 „vyseděl“ Lukáš J. klíčový bod. V průběhu většiny partie byla iniciativa na straně domácího hráče, ale rozhodovala se až v materiálně velmi redukované koncovce (V+J+2P v. V+J+P) už s pěšcem navíc černého. Na 1.pohled vypadala pozice spíše remizově. Hlavně proto, že pěšci černého byly blokováni pěšcem bílého v centru. Ani při zběžném přehrání doma ani můj, ani mnohem výkonější elektronické mozky, žádnou snadnou cestu k výhře neobjevily... Doma u počítače je chytrý každý, ale bránit podobnou pozici v 6.hodině hry nemusí být snem všech hráčů... Jisté je, že bílý nemanévroval úplně šťastně a nakonec „promanévroval“ posledního pěšce a s ním i partii.

Na 4.šachovnici mě překvapil domácí hráč poměrně nestandardním zahájením. Jako bílý jsem sice dostal černého pod určitý tlak a téměř celou partii jsem stál „v lehkém plusu“ (řečeno terminologií elektronickým mozků). Nicméně jsem v průběhu partie nenalezl cestu k většímu plusu a až doma nalezené 2 dobré příležitosti už se nepočítají. Počítala se jen remíza v závěrečné zcela ploché pozici.

Partie na 5.šachovnici měla partie bouřlivý průběh, který zásadně ovlivnilo prakticky jednotahové přehlédnutí věže Vaškem K. seniorem. Nejprve po taktické přetřelce v zahájení obětoval bílý pěšce, kterého dočasně kompenzovala jeho iniciativa. Při zápletkách ve střední hře se však bílý dopustil chyby, po které měl partii prohrát. Ovšem v průběhu kombinace Vašek omylem sebral bílého střelce věží místo pěšcem a zcela přehlédl, že tím ponechává druhou věž nekrytou. Přesto ve chvíli, kdy mu ji bílý jednotahově napadl, mohl ještě v klidu zamířit do pohodlně remízové věžovky dokonce s pěšcem více. Jenže hnán vidinou figury navíc se Vašek „dopracoval“ do pozice s kvalitou méně, která už se ale udržet nedala.

Suverénně nejbouřlivější byla ovšem partie na 6.šachovnici. Peter B. obětoval v zahájení obligátně pěšce, ale jeho iniciativa se v průběhu partie zcela vytratila. Co se nevytratilo, byl pěšec navíc černého. Peter proto přešel do zápletek, v jejichž průběhu několikrát nabídl soupeři figuru. Dnes, doma u kávy, se svými elektronickými přáteli, už můžu v klidu konstatovat, že Peter byl v průběhu zápletek asi 6x prohraný, 7x remizový a asi 2x vyhraný :-) Podstané je, že se svoji dámou a střelcem dokázal kreativně komplikovat pozici natolik, že ji dokomplikoval k vítězství.

Nepoměrně klidnější byla partie na 7.šachovnici. Ve výměnné španělce oba soupeři usilovně měnili a měnili, až se ocitli v koncovce. Tam byl Roman ochoten obětovat pěšce za přechod do své oblíbené věžovky. Podle mě si tím zkomplikoval život, ale nakonec věžovku ukočíroval do remízového cíle.

Smolný den Koubků dovršil na 8.šachovnici Vašek junior. I on stál v průběhu partie na výhru (namátkou jmenujme možnost 11.Df4 nebo stejný(!) tah ještě o 2 tahy později). Chvíli to na mě působilo, jako kdyby chtěl Vašek vyhrát partii jen 2 jezdci :-))Pronásledováním černého krále ho ovšem nakonec paradoxně bezpečně ukryl do umělé rošády na dámském křídle. A ve vzniklých nestejných rošádách už se stačil dostat k útoku jen černý. Navíc, bohužel pro nás, k útoku úspěšnému.

Myslím, že remíza je ve finále poměrně spravedlivá. I když některý puntičkář by mohl namítat, že jsme „ztratili“ 2 body (oba Vaškové), kdežto „získali“ jen 1,5 bodu (Peter a Lukáš). Na druhou stranu právě tu Lukášovu půlku navíc jsme ukořistili za nepříznivého stavu 4:3... V každém případě tato remíza téměř nic neřeší v boji o jistotu udržení, i když... může být třeba rozhodující ;-) Jisté je, že budeme muset ještě nějaké body navíc získat sami v dalších zápasech.

Na závěr si musím jen trochu povzdechnout nad novým systémem bodování. Při našich 3 dosavadních remízách jsme o bod pozadu za 2 mužstvy, která mají procentuálně stejnou úspěšnost (stejně výher a proher). A já pořád nechápu, proč jsou naše 3 remízy hodnoceny hůře než 1 prohra, 1 výhra a 1 remíza... Protože nadřeli jsme se na ně opravdu dost :-))

(zapsal Josef Purnoch)
Výsledky na jednotlivých šachovnicích:
Baník Chemakryl Sokolov vs. TJ Neratovice 4:4
1. Ungr Daniel 2117 1 - 0 2207 Černík Lukáš
2. Fryč Miroslav 2151 0 - 1 2147 Bargel Martin
3. Přibyl Jaroslav 2100 0 - 1 2249 Jandourek Lukáš
4. Most Zdeněk 2132 ½ - ½ 2170 Purnoch Josef
5. Vanko Jiří 2118 1 - 0 2134 Koubek Václav
6. Hlaváč Rudolf 2092 0 - 1 2166 Baran Peter
7. Kratochvíl Jakub 2050 ½ - ½ 2015 Burda Roman
8. Vlasák Lukáš 2056 1 - 0 2039 Koubek Václav


Autor: Lukáš Jandourek

Komentáře k tomuto článku


2017-06-13 02:05:04

Jmeno: M02u1B2N

Email: 3p97c3l0uo@hotmail.c

I love this idea. I think it shows not giving too much imaotrpnce to stuff like money even though youre showing it.. just the whole "just folding my stuff in a plastic wrap" idea has something so casual about it.

2012-02-11 16:46:58

Jmeno: buy cheap oem softwa

Email: susanzz@gmail.com

5MsnxR Yet, much is unclear. Could you describe in more details!....

2011-11-20 19:31:30

Jmeno: RNsEEQAK

Email: info@villalemaschere

In awe of that aswner! Really cool!

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: