08.11.2015


2.liga: Béčko se štěstím remizovalo v Bakově


Po zpackaném zápase 1.kola, ve kterém béčko nakonec ještě prohrálo vyhraný zápas, jsme vyráželi složit reparát do Bakova. Utkání s Bakovem jsou vždy specifická tím, že se hráči obou družstev velmi dobře znají. V minulosti mezi těmito dvěma týmy vzájemně hostovala celá řada hráčů. Obě družstva by se asi ráda pohybovala v klidném středu tabulky. Ale jelikož ani jednomu z nich nevyšlo první kolo úplně podle představ, byl o body z kola druhého značný zájem.

 

V úvodu můžu rovnou říci, že domácí opět tak trochu zpackali zápas, ale tentokrát jsme byli naštěstí hosty. Nestačilo nám to sice na kompenzaci 3bodové ztráty ze začátku soutěže, ale i bod z utkání jsme museli brát všemi deseti.

 

Utkání se pro nás nevyvíjelo dobře od začátku. Poměrně záhy prohrál překvapivě na 1.šachovnici Filip. Soupeř ho téměř k ničemu nepustil a v koncovce demonstroval převahu dámy s jezdcem proti dámě se střelcem. Podle statistiky vzájemných zápasů to vypadá, že domácí hráč má Filipa tak trochu "ochočeného".

 

Remízu přidal na 7.desce Dan Hadžala. Po nepříliš ambiciózním zahájení soupeře sice získal černými jakousi optickou výhodu ve dvojici střelců, ale jinak se na šachovnici nic významného neudálo.

 

Další půlku přidal na 6.šachovnici Roman Novotný. Soupeř ho myslím překvapil variantou s obětí pěšce v zahájení a při hledání správného plánu náš borec tak trochu tápal, jak vlastně rozestavět své figury. Remíza je nakonec asi spravedlivým výsledkem.

 

K možná zlomovému momentu celého utkání pak došlo na 8.prkně. Roman Burda rozehrál partii hodně aktivně se snahou vytvořit si volného pěšce na dámském křídle. To se mu sice podařilo, ale postavení jeho krále v centru působilo hodně vachrlatě. Navíc taktickou chybou přišel minimálně o 1 pěšce a zdálo se, že se jeho pozice rozpadne. V jednu chvíli si ovšem oba borci vzájemně napadli dámy lehkými figurami. A zatímco náš hráč svou dámou ustoupil, jeho protihráč ustoupit dámou úplně zapomněl! A tak se z rýsujícího se vejce nakonec vyklubal malý, ale důležitý bodík!

 

A nebyla to jediná partie, kde se otáčel výsledek. Na 4.šachovnici rozehrál docela zajímavě svoji partii Janek Havelka. Jím získaný opěrný bod f5 pro jezdce působil optimisticky. Problémem ovšem bylo, jak dále vylepšovat svoji pozici, což se našemu hráči nezdařilo. Naopak domácí hráč přešel blízko časové kontroly do protiútoku a získal nejen pěšce, ale i krásný bod d4 pro svého jezdce. Při přechodu do 4věžové koncovky černý už ale možná s vidinou celého bodu zapomněl pokrýt svého pěšce na f7 a Janek nasadil ukázkovou harmoniku, která vedla k rozhodujícím materiálním ziskům. Bod vydřený zejména velkou bojovností.

 

V podobný moment se ovšem skóre srovnávalo na 2.šachovnici. Míla se v zavřené sicilce odhodlával k přímému útoku na krále snad až příliš váhavě a soupeř si mezitím vytvořil protihru v centru. Už v horší pozici se náš hráč mohl asi bránit lépe, ale jelikož měl tou dobou na hodinách už jen vteřiny, správnou cestu nestihl nalézt.

 

Za stavu 3:3 se dohrávaly poslední 2 partie. Martin v té své nedokázal lépe využít určité výhody své pozice i proto, že v zahájení spotřeboval opět neuvěřitelnou porci času na vymýšlení kola. Nakonec přešel do dámské koncovky s pěšcem méně, kde ho ovšem držela nad vodou aktivní pozice jeho figur a potenciálně nebezpečný postouplý pěšec na h3. Remíza byla nakonec asi spravedlivá a jen Martin může posoudit, zda nebyla i zbytečná.

 

Poslední partii dohrával autor článku. Moje partie probíhala jako na houpačce. V experimentálním zahájení jsem mohl získat záhy pěšce, ale rozhodl jsem se ho získat o pár tahů později, když už za něho měl bílý podstatně větší kompenzaci. Tu jsem ještě "vyšperkoval" chybným střelcovým manévrem, a byť s pěšcem více, stál jsem špatně díky mizerné koordinaci svých figur. Soupeř se naštěstí rozhodl řešit pozici radikálně kombinační cestou, což vedlo jen do přibližně vyrovnané koncovky věže s pěšcem více proti střelci a jezdci bílého. Mé věži chyběly sloupce pro proniknutí do soupeřovy pozice, jediný způsob vniknutí si soupeř pokryl pěkně takticky. Remíza v partii jen potvrdila i remízu v zápase.

 

Stejně jako v úvodním kole, i v zápase s Bakovem docházelo k otáčení výsledků řady partií. V dalším kole přivítáme doma Turnov C. Chtělo by to konečně ustálit výkony v jednotlivých partiích a naplno bojovat.

 

 

Sokol Bakov nad Jizerou TJ Neratovice "B"
Mudra Pavel (Z)2233F1-02274FUmanec Filip (H-Z)
Kadeřábek Jiří (Z)2166F1-02178FVanka Miloslav (H-Z)
Křivánek Vladimír (H-Z)2139F½-½2188FPurnoch Josef (V)
Kryšpín Libor (H-Z)2135F0-12145FHavelka Jan (Z)
Záhorbenský Jaroslav (Z)2096F½-½2150FBargel Martin (Z)
Vacek Radomír (Z)2019F½-½2039FNovotný Roman (Z)
Joukl Zdeněk (H-Z)2125F½-½2072FHadžala Daniel
Rigo Imrich1990F0-12078FBurda Roman
 4:4 

 

Tabulka

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.ŠK Teplice200610.58
2.SK Děčín200610.57
3.ŠK Slavoj Litoměřice20069.58
4.ŠK AD Jičín "B"20069.56
5.ŠK Zikuda Turnov "B"10139.56
6.CHESS Most10139.07
7.Unichess "B"10137.53
8.TJ Neratovice "B"01117.53
9.Sokol Bakov nad Jizerou01117.04
10.Sokol Mladá Boleslav00206.04
11.ŠK AD Jičín "C"00205.53
12.ŠK Zikuda Turnov "C"00204.01

 

 

 


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2017-06-12 04:47:52

Jmeno: lW2r2LpUHWnS

Email: 5ipbaxnt@outlook.com

Kyla, the timing was perfect then! I am so glad to know! I am amazed by Edna Adan! It made me want to become a bihitrng doula so I could get out there and really help people!

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: