06.11.2016


1.liga: Po boji "jen" remizujeme s Č. Budějovicemi 4:4


Ve 2.kole jsme doma přivítali hosty z jihu Čech. Jelikož tentokrát trochu výjimečně nedošlo k žádné termínové kolizi se zahraničními soutěžemi, oba týmy postavily téměř to nejlepší. Jen pro zajímavost, za šachovnicemi usedlo hned 5 nositelů velmistrovského titulu!

Průběh zápasu byl velmi bojovný. Začátek nám ale nevyšel podle představ. Poněkud netradičně jsem skončil (bohužel) jako první já. Přitom ze zahájení jsem černými vyšel se zajímavou pozicí. Řekl bych, že soupeře jsem v něm trochu zaskočil. Zvolil hodně agresivní postup, který měl ale své taktické mouchy. Po přechodné oběti figury jsem byl v komplikované pozici na cestě k výhodě. Ale stačilo 5 minut nepozornosti a bylo po partii. Jedním tahem jsem nejprve umožnil bílému získat zpět menší výhodu a v následujícím jsem se dopustil prohrávající chyby. Odpor jsem mohl prodlužovat o něco déle, ale výsledek by byl stejný.

Záhy dospěla k remíze partie Jirky Gregora na 5.desce. Jeho soupeř černými prokázal dobrou přípravu a i přes Jirkovu snahu poměrně bez větších problémů pozici postupně vyrovnal. 

Komplikovaný boj přinesla partie na 3.šachovnici. Leonův soupeř se černými snažil od začátku o aktivní hru. Ve střední hře působila pozice ještě poměrně nejasně. V průběhu oboustranné časové tísně se ale jednoznačně projevila Leonova zkušenost. Do té doby relativně nejasná pozice se během pár tahů vyjasnila. Bylo pěkně vidět, jak má domácí borec partii pod kontrolou i přesto, že oba hráči hráli docela dlouho s méně než 5 minutami na hodinách. Po sérii několika pěkných taktických obratů zůstal bílý s jasnou materiální výhodou a záhy se podepisovaly partiáře.

Na 2.šachovnici probíhala dlouhá strategická bitva, ve které Honza čelil velezkušenému velmistru Lechtýnskému. Bílý si udržoval celou partii mírný tlak, ale pozice se nikde nevymkla kontrole ze strany našeho hráče. Ten prokázal, že i ve velmi mladém věku dokáže v klidu bránit celou partii, což je u mladých hráčů vlastnost poměrně vzácná. Výsledkem byla zasloužená remíza.

Musím přiznat, že v zahájení jsem měl velké obavy o pozici Adama na 4.desce. Zvláště když jeho protivníkem byl další ostřílený hostující hráč, mezinárodní mistr Hausner. Nejen mě se zdálo, že bílý by měl každou chvíli získat rozhodující výhodu. Kupodivu při zběžném přehrání doma za asistence jednoho kovově chladného kamaráda s výkonností ELO okolo 3300 se ukázalo, že výhoda bílého nebyla zdaleka tak dramatická jak se na první pohled jevilo. Navíc v partii samotné se náš hráč dostal postupně až do lepší věžovky s pěšcem více. Lepší, ale nikdy ne vyhrané - i když při zběžném pohledu na probíhající partii myšlenka na celý bod několikrát mezi kibici zazněla.

Miska vah se na naši stranu začala překlápět na 6.šachovnici. Lukášův soupeř se v zahájení snažil bílými získat výhodu až příliš akademickou cestou. Šance, že se mu podaří v relativně jednoduché pozici nějak klidně přehrát Lukáše, byla ale skoro od počátku odsouzena k nezdaru. Nepřesnosti začal naopak kupit hostující hráč. Nakonec Lukáš převedl partii do pěšcové koncovky, ve které zužitkoval svého pěšce navíc, i když v částečně znehodnocené pěšcové struktuře. Jelikož jsem si poměrně dobře vybavoval partii stejných hráčů na stejné šachovnici z minulého ročníku ligy, bylo poměrně zábavné sledovat tu letošní. Před cca 8 měsíci Lukáš totiž soupeře v pěšcovce vypustil, ale tentokrát už se nemýlil.

Hosté se vrátili zpátky do zápasu na 7.desce. Janek dlouho úspěšně bojoval s velmistryní Eliškou Richtrovou. Partie měla dost nešablonovitý průběh a dlouho nebyl jasné, kdo vlastně stojí lépe. Dobrý strategický výkon ovšem Janek znehodnotil relativně jednoduchou taktickou chybou v časové tísni. Do té vstupoval s lepší pozicí a vystupoval s kvalitou méně. Teoreticky mohl partii ještě zachránit, ale prakticky k tomu měl podle počítače jen 1 příležitost, kterou propásl. A ani bych mu to nevyčítal, protože nešťastný průběh by otřásl i zkušenějšími hráči, než jsou studenti gymnázií.

Po 3 bodech za výhru jsme sahali ve velmistrovském duelu na 1.šachovnici. Petr sice nezískal bílými žádnou zásadní výhodu, ale jeho soupeř se musel celou dobu pečlivě pasivně bránit. A pasivní obrana zrovna nevoní asi většině hráčů. A tak byl i velmistr Vokáč za snahu o aktivní protihru potrestán přechodem do koncovky věže a střelce proti Petrově dámě. V rozhodující chvíli asi ale náš borec vybral ze 2 pěšců ke konzumaci toho otráveného. Získal tak sice volného pěšce na dámském křídle, jehož postup byl ale plně pod kontrolou zmiňované baterie věže se střelcem. Kdyby bílá dáma zkonzumovala toho správného pěšce na opačném křídle, nemohl by si na něm pak černý vybudovat svoji pevnost (jako v partii). K výhře by sice ještě bylo hodně daleko, ale počítač už světlo na konci tunelu vidí.

Přestože jsme v duelu byli blíže ke 3 bodům než k jednomu, výsledná remíza není po napínavém průběhu žádnou tragédií. O další body budeme usilovat v příštím kole na stolech jednoho z velkých favoritů soutěže, a sice v Turnově.
 
 
 
TJ Neratovice QCC České Budějovice
Velička Petr (H,Z)2435F½-½2391FVokáč Marek (Z)
Vykouk Jan (H,Z)2437F½-½2365FLechtýnský Jiří (Z)
Voloshin Leonid (Z)2402F1-02217FMiesbauer Jan (H,Z)
Čáp Adam (H,Z)2309F½-½2356FHausner Ivan (Z)
Gregor Jiří (Z)2188F½-½2270FVybíral Zdeněk (Z)
Jandourek Lukáš (Z)2235F1-02184FCuhra Martin (Z)
Havelka Jan (Z)2193F0-12188FRichtrová Eliška (Z)
Purnoch Josef2157F0-12260FTupý Martin
 4:4


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2017-06-12 04:57:43

Jmeno: Kq8qiv7y

Email: ww2uivstex@gmail.com

Awesome post ! it made me cry . have gone through a similar experience and can very well identify with yours . Its these kind of soul -stirring exnireepces that make us richer human beings ,better than most others who care a damn for the less fortunate .

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: