08.01.2017


1.liga: Bitva pod Vyšehradem přinesla remízu 4:4


S pocitem dobře odvedené práce v loňském roce jsme cestovali k prvnímu zápasu nového roku pod bájný Vyšehrad v dobré náladě. Jedinou drobnou kaňkou byl jen fakt, že tentokrát se zákeřná angína ukázala nad síly Honzy Vykouka a my museli pár dní před zápasem přeskupit naše šiky. A nemohl ani Janek Havelka. U něho mám ovšem podezření, že nenastoupil kvůli tomu, že v sestavě Vyšehradu nenašel žádnou ženu. Poté, co v si v prvních 4 kolech  zahrál hned 3x se ženou, už asi s chlapama nebude chtít hrát...

Před zápasem bylo jasné, že domácí s pouhým jedním bodem po 4 úvodních kolech budou na náš duel hodně nažhaveni. (V zájmu objektivity je dobré podotknout, že vyšehradští měli na úvod možná nejtěžší možný los). Domácí také vzali utkání opravdu velmi vážně a nastoupili v teoreticky nejsilnější možné sestavě! Když k tomu přičteme výše zmiňovanou absenci Honzy na naší straně, o favoritovi utkání nebylo pochyb. Jenže zápasy s favorizovanými týmy nás právě baví...

Mač byl nesmírně bojovný a na žádnou relativně klidnou remízu byste v něm nenarazili. Jako první skončila partie na první (šachovnici). Poměrně rychle se tam vyjasnila pozice, která skončila ve střední hře s oboustranně částečně pochroumanými pěšcovými strukturami. V podobných situacích se obvykle používá termín dynamická rovnováha.  Petrův soupeř ovšem zjevně nenašel správný plán a partie skočila nečekaně rychle poté, co náš hráč využil vtipně kombinaci několika taktickým motivů - konkrétně vazby a dvojitého úderu. I zdánlivě jednoduché pozice dokáží být hodně zákeřné.

Následně jsme podepisovali partiáře na zcela opačné straně stolů, v mé partii na 8.desce. Soupeř, pověstný zejména svoji kreativitou v útoku, se pokusil kalit vodu razantně hned od zahájení. Jím jako překvapení zvolená Fajarowiczova varianta Budapešťského gambitu ovšem už nemá v dnešní počítačové době tu nejlepší pověst. Mně nějaké myšlenky, jak s tímto gambitem bojovat, v hlavě uvízly. A kupodivu byly až nečekaně účinné, protože celá partie se odehrála v podstatě na jednu branku. Výhra nad takto silným hráčem je určitě cenná.

Náš raketový úvod brzy vygradoval po výhře Leona na 2.stole. Domácí hráč se mu zřejmě pokusil utéci z přípravy pomocí Grünfelda. Jenže Leon zkušeně zvolil jednu z méně obehraných variant, ve které se zjevně orientoval lépe. Při analýze v restauraci po utkání bylo jasně zřejmé, že i tady šlo o partii na jednu branku, byť v reálu to tak vypadat nemuselo.

Možná zlomovou partií mohla být partie Lukáše Černíka. Ta měla hodně divoký průběh. Lukáš hrál černými hodně nebojácně a vše vygradovalo jeho obětí figury za rozbití krytu bílého krále. V jednu chvíli vypadal jeho útok hodně nebezpečně, ale bez přehrání partie se spřáteleným šachovým softwarem si netroufnu říci, jestli mohl útok černého uspět nebo ne. V reálu neuspěl, neboť domácí hráč zformoval obranu hodně rychle díky taktickým protifintám. Lukášovi nepomohlo ani to, že rozhodující akce se děly v jeho časové tísni.

Někdy souběžně dohrál i Zdeněk Adámek. Poloslovanská, která se v jeho partii hrála, patří mezi nejkomplikovanější zahájení současnosti. Taktickými i strategickými motivy se to jen hemžilo i téměř každý tah v následné analýze. Jeho silný protihráč se ovšem nakonec v partii orientoval o něco lépe, když využil poněkud přehnané aktivity bílého a ulovil (za jezdce) zatoulanou věž.

Podobně i Adam čelil na 3.desce ELOvě mnohem silnějšímu soupeři, navíc černými. V jejich partii dle mého rozhodlo, že náš hráč umožnil soupeři (za přispění taktiky) prosadit strategicky klíčový postup pěšce na b6, po kterém černému natrvalo zůstane strašlivá slabina na b7 a v jejím nejbližším okolí. Pak už šlo spíše jen o to jak a kde, než jestli. A bílý pěšec z b6 se skutečně podle očekávání stal vítěznou zbraní.

Za vyrovnaného stavu se ještě dohrávaly 2 partie, ve kterých jsme tahali za kratší konce provazu. Naštěstí se ale ukázaly jako ještě pořád dost dlouhé.

Lukáš Jandourek si na problémy zadělal bílými nečekaně brzo už v zahájení. Zjevně chtěl jen někam utéct z teorie, ale utekl blbě. Nejprve si "vzorně" zazdil střelce a v následných operacích ještě věnoval soupeři takový opěrný bod pro jezdce, na kterém by chtěl strávit důchod snad každý kůň. Jak už to v podobných pozicích bývá, taktika hraje se silnější stranou a náš hráč skončil v koncovce těžkých figur s kvalitou méně. V té se ovšem probudila jeho houževnatost a v kombinaci s nepřesnostmi protivníka se mu ještě podařilo vytěžit důležitou půlku.

Závěrečnou remízu v partii i v celém zápase nakonec vybojoval Jirka. I jeho cesta k půlce byla hodně strastiplná. Domácí hráč dostal bílými Jirku od úvodu pod velký poziční tlak. Ten se nakonec z nejhoršího dostal obětí dámy za věž a lehkou figuru. Pozdější počítačová analýza asi ukáže, že někde domácí zkušený matador vypustil výhru. Ale Jirka v každém případě zaslouží pochvalu za to, jak celou partii usilovně o remízu bojoval. A konečná dělba bodů i v celém zápase ještě podtrhla důležitost získaného půlbodu.

Pro nezávislého diváka a pro nás šlo o pěkné a bojovné utkání. A jsem si jistý, že kdyby domácí nastupovali ve stejné sestavě častěji, určitě by sestupové starosti řešit nemuseli. No a my se můžeme těšit na domácí zápas s Hradcem za 2 týdny.
 
 
 
ŠK Sokol Vyšehrad TJ Neratovice
Vlasák Lukáš (Z)2361F0-12420FVelička Petr (H,Z)
Šuráň Jan (H,Z)2413F0-12408FVoloshin Leonid (Z)
Londýn Radek (H,Z)2418F1-02292FČáp Adam (H,Z)
Vichnar David (Z)2360F1-02215FAdámek Zdeněk (H)
Petrán Peter (C,Z)2314F½-½2213FGregor Jiří (Z)
Juřek Josef (Z)2272F½-½2237FJandourek Lukáš (Z)
Tuma Jakub (Z)2239F1-02164FČerník Lukáš (Z)
Netušil Miloslav2261F0-12157FPurnoch Josef
 4:4

  

Tabulka po 5.kole

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.ŠK ZIKUDA Turnov4101326.518
2.ŠK AD Jičín B4011227.523
3.GROP Praha4011225.519
4.2222 ŠK Polabiny302919.013
5.TJ Neratovice221821.011
6.Bohemians Texbase.cz Praha131621.011
7.SK OAZA Praha203617.58
8.QCC České Budějovice122520.013
9.TJ Pankrác122519.09
10.TJ Slavia Hradec Králové032317.59
11.ŠK Sokol Vyšehrad023215.011
12.ŠK AD JC Smíchov014110.53


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2020-09-28 21:38:45

Jmeno: is cbd legal in wash

Email: email@gmail.com

wMbvBq Major thanks for the article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

2018-12-20 22:19:59

Jmeno: i love pron

Email: email@gmail.com

ugC9YC Wow, what a video it is! Actually nice feature video, the lesson given in this video is truly informative.

2017-06-12 04:27:22

Jmeno: 5PDMzYOzcSTJ

Email: hugv3qy0@gmail.com

everyone does what he wants with his body because they have the right and have no reason to criticize them, nor can we force them to do or not, you will prevent it? perhaps you'd like people to live crniicizitg something that you like? I tell the truth, I would make me a tattoo for the pain, but not so critical and insulting to those who did make it. MATURE!

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: