20.11.2016


1.liga: Áčko v 7 lidech podlehlo vysoce favorizovanému Turnovu 3:5 (a bylo jen tah od remízy)


Před zápasem proti jednomu z hlavních favoritů 1.ligy jsme museli řešit interní oddílové dilema. Naše béčko totiž hrálo ve stejném termínu důležitý zápas Krajského přeboru (ze kterého usilujeme o postup do 2.ligy) s jedním z hlavních konkurentů v boji o postup. A shodou mnoha okolností jsem se v sobotu večer dozvěděl, že pro áčko a béčko dohromady jen 15 lidí. Nakonec jsme se tedy po dohodě s kapitánem béčka rozhodli, že prioritu bude mít zápas Krajského přeboru. Nakonec nám po nešťastně prohraném zápase v Turnově alespoň částečně zvedla náladu důležitá výhra béčka v KP nejtěsnějším rozdílem.
 
V utkání áčka jsme tedy od začátku prohrávali 1:0 kontumačně, byli jsme na všech 7 šachovnicích ELOvě slabší a měli jsme 4x černé a jen 3x bílé. Přesto se všichni hráči vyhecovali k výbornému výkonu a pouze přehlédnutí 1 vyhrávajícího tahu nác dělilo od naprosto senzační remízy.
 
Nejrychlejší průběh měla velmistrovská remíza na 2.šachovnici. Leon měl bílé proti ELOvě silnějšímu J. Bernáškovi. Vzhledem k vedení domácích asi nebyl z žádné strany důvod k boji na ostří nože.
 
Jen těsně přes 20 tahů se přehoupla i partie Lukáše Černíka na 4.desce. Oba hráči v ní připomínali boxery, kteří jsou ve střehu a chystají se na 1.úder. K žádnému ale nakonec nedošlo, takže bílé figurky se za celou partii nepodívali za 4.řadu a černé za pátou.

Partie Zdeňka Adámka sice trvala jen o pár tahů déle, ale o zábavu v ní nebyla nouze. Náš hráč v ní musel čelit černými zkušenému mezinárodnímu mistrovi Pavlovi Šimáčkovi. Ten ho zkusil zaskočit méně hranou variantou Pircovky, ve které obětoval pěšce za znehodnocení pěšcové struktury černého. Zdeněk se musel hodně ohánět, aby ustál tanec bílých figur na obou křídlech. Ale nakonec mu byla odměnou cenná půlka bodu.
 
V souboji mladých talentovaných hráčů zasedl na 1.šachovnici proti Honzovi velmistr Bindrich, jehož ELO už nedávno překročilo i hranici 2600 bodů. Německý velmistr asi tak trochu zkoušel bílými našeho hráče vyprovokovat k nějakým razantním nepředloženostem, jelikož velkou část partie manévroval svými figurami na prvních 3 řadách ve snaze něco vytěžit ze své víceméně jen formální výhody v podobě dvojice střelců. Honza se ale neunáhlil a černými krůček za krůčkem postupně budoval klidnou protihru. Postupně došlo k výměně všech těžkých figur a ty lehké byly do koncovky připravené tam, kde měly být. I v této partii je remíza černými určitě velkým úspěchem našeho hráče.
 
Na 6.desce jsem zkusil bílými překvapit svého velezkušeného soupeře autor článku méně obehranou variantou v Moderním Benoni. Ovšem povedlo se mi poměrně záhy přehodit 2 tahy v zahájení, takže jsem dokonce chvilku přemýšlel, jaktože se podařilo černému tak relativně lehce vyváznout z nástrah zahájení. Naštěstí moje přehození tahů vedlo "jen" k nejasné pozici. V nastupující oboustranné časové tísní jsem přehlédl možnost výrazně zkomplikovat černému pozici obětí pěšce, jak po partii předvedl Leon. Pěšce jsem sice obětoval o chvíli později v už výrazně horší konstelaci. Přesto se nakonec můj volný centrální pěšec ukázal být dostatečnou kompenzací. A přesto, že jsem byl v jednu chvíli i o 2 pěšce lehčí, partii jsem do remízy ve finále dotáhl.
 
Dlouho se zdálo, že k poměrně klidné remíze spěje i partie Karla na 7.prkně, který dlouho úspěšně čelil černými snaze bílého o získání nějaké hmatatelné výhody. Pak ale Karel v časové tísni nečekaně zazmatkoval a zbytečně ztratil pěšce. Po zbytek partie se pak pohyboval na tenké hraně mezi prohrou a remízou, ale ve finále partii ustál a zaknihoval půlku.
 
Osud zápasu se tak nakonec rozhodoval na 5.šachovnici, kde Janek čelil mladé české reprezentantce. A byla to partie jako na houpačce. Zahájení našemu borci moc nevyšlo a při přechodu do střední hry přišel o pěšce. Pak si ale bílá tak trochu přestala vědět rady z pozicí a Janek se dostal postupně k až nečekaně prudkému protiútoku. Ten mohl dokonce korunovat vynuceným matem (byť podle počítače 8tahovým). Kritický tah dokonce viděl, ale co přehlédl byla rozhodující myšlenka převodu věže do útoku z h7 na a7. Takže v časové tísni místo vyhrávajícího tahu se rozhodl pro zisk kvality za pěšce, čímž se z rozhodující výhody stala výhoda drobná. A protože neštěstí nechodí po horách ale po lidech, tak nakonec bílá ještě rozeskákal svoji dvojici jezdců tak, až se z toho Jankovi v omezeném čase roztočila hlava a prohrál. Náš mladík byl po partii hodně smutný, ale podobné zkušenosti mu do budoucna jedině pomůžou.
 
Škoda, ale žádná tragédie. Remíza v 7 lidech proti 7 silnějším protivníkům by byl opravdový majstrštyk. I tak jsme si všichni pěkně zahráli a máme na čem stavět v dalších zápasech. Jedním z klíčových v tomto ročníku 1.ligy může být hned ten další, doma s Oazou.
 
 
ŠK ZIKUDA Turnov TJ Neratovice
Bindrich Falko (C,Z)2590F½-½2439FVykouk Jan (H,Z)
Bernášek Jan (H)2509F½-½2408FVoloshin Leonid (Z)
Šimáček Pavel (Z)2487F½-½2215FAdámek Zdeněk (H)
Kučera Petr (Z)2258F½-½2164FČerník Lukáš (Z)
Rodshtein Tereza (Z)2223F1-02147FHavelka Jan (Z)
Kučera Petr2265F½-½2157FPurnoch Josef
Vltavský Vladimír2186F½-½2153FMitura Karel
Maršálek Zdeněk2145F1k0 
 5:3


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2020-09-28 21:53:09

Jmeno: washington dc

Email: email@gmail.com

IlPkil Thank you ever so for you blog article.Much thanks again. Want more.

2018-12-20 23:13:54

Jmeno: me suba

Email: email@gmail.com

4cISSn Thank you for another magnificent article. Where else could anybody get that kind of information in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

2017-06-12 04:22:05

Jmeno: vzf7SEuEs

Email: 30c0xwioaco@mail.com

Es un fenomeno que está de moda, a mi me parece injusto. Creo que los padres de hoy en día se sienten muy frrsutados por no saber atender a sus hijos y por eso echan las culpas a los maestros de lo que ellos no son capaces de hacer.

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: