16.10.2016


1.liga: Áčko výborně odstartovalo do nové sezóny výhrou 5,5:2,5 nad Bohemians


V pořadí druhou sezónu 1.ligy zahájilo naše áčko na horké půdě Bohemky. Domácí byli před utkáním určitě favority. K jejich přednostem patří soupiska, která je narozdíl od řady jiných družstev minimálně ovlivňována kolizemi se zahraničními soutěžemi. Kromě toho velká část kádru má i extraligové zkušenosti. Nám pak v zápase navíc chyběli z nejrůznějších důvodů hned 4 hráči z potenciálního základu. Do utkání jsme tedy nastupovali hned na 7 šachovnicích ELOvě slabší, byť rozdíly nebyly až tak obrovské.

 

Fáze zahájení proběhla s výjimkou 2 partií celkem v klidu. K té první výjimce patřil teoretický souboj na 1.desce. Po cca 20 odtahaných tazích všeobecně poměrně šílené varianty "otráveného pěšce" v Najdorfově sicilské měl Honza na hodinách 1:38 hod. a jeho soupeř, Lukáš Černoušek, měl spotřebováno minut jen o málo víc. Vzniklé pozici, kdy měl náš hráč za obětovanou kvalitu 3 pěšce, a jeho soupeř silnou iniciativu, jsem se ani nějak zvlášť nepokoušel porozumět. Druhou výjimkou byla partie na opačném pólu, kde hodně aktivním postupem uvěznil Martin soupeřova krále v centru, a bylo zřejmé, že perspektivy černého monarchy jsou nevábné.

 

První rezultát si zapsali domácí. Karel Mitura si na 7.šachovnici ve svém prvoligovém debutu počínal zprvu bojovně, ale zůstal v přípravě svého útoku tak nějak na půli cesty (třeba 15.-g5 mohlo být zajímavé). Soupeř jeho přešlapování na místě využil k oslabení pěšcového krytu před černým králem, po kterém začala pozice našeho hráče rychle chátrat. Karel si ale ze zápasu určitě odnesl cenné zkušenosti a na vývoj zápasu nemělo jeho zaváhání zásadní význam. Šlo totiž o první, ale i poslední skalp domácích.

 

Následně remizoval na 6.desce autor článku. Když jsem se v noci probudil s dost vysokou teplotou, začal jako první přemýšlet o možném náhradníkovi. Nicméně nebylo kam sáhnout, a tak jsem spolykal skoro všechny výdobytky moderní medicíny, co jsem doma našel. Stal jsem se provozuschopným. V partii se mi podařilo ze zahájení získat příjemnou pozici, kde bylo zřejmé, že se bude hrát jen na 2 výsledky (prohrát danou pozici nebylo možné snad ani s malárií). Nejprve jsem ovšem vyměnil špatný pár figur (místo střelce jsem si měl nechat jezdce). A pak jsem ještě plánovaný přesun věže na c5 zpozdil mezizastávkou na c2, což soupeř přesně potřeboval k navázání souhry svých věží. Zbytek mé převahy už pak měl spíše jen platonický charakter a skončil očekávanou plichtou.

 

Záhy poté skončila v oboustranné časové tísni remízou partie dalšího debutanta v našem dresu, Leona Voloshina. Náš hráč rozehrál zahájení poměrně krotce s tím, že hlavní diskuze se povede až ve střední hře. Když soupeř nevyužil své mírné iniciativy k ničemu konkrétnímu (asi 2x se neodhodlal k zajímavé oběti figury Jc3), začal se pomalu ke kormidlu dostávat Leon. Soupeř se rozhodl k dvojsečné oběti kvality. Ovšem ve vzájemné vrcholné časové tísni se nakonec náš hráč před závazným postupem pěšce na f4 rozhodl pro jistotu v podobě opakování tahů. Trochu škoda, protože zmiňovaný postup by vedl k jeho větší výhodě. Ale své šance předtím nevyužil ani jeho protivník, a tak se dá mluvit o celkem spravedlivé remíze.

 

Pak už začaly na naší straně přibývat jen "samá pozitiva a sociální jistoty". Po velmi pěkném pozičním výkonu zaknihoval naši první výhru na 4.desce Lukáš. Svého velmi zkušeného soupeře jakoby uspával pozvolným manévrováním a postupně sbíral drobné plusy. Černý nejprve nedotáhl do úplného konce převod svého jezce na d4. Záhy přidal oslabení své pěšcové struktury pseudoaktivním postupem f5. No a k dovršení všeho vytěžil Lukáš z obsazení volného h sloupce dámou drobnou kombinací zisk pěšce. Tím názorně ukázal, jak je důležité, když je dáma na há. Pak už se pozice černého poměrně rychle zhroutila až k celkem roztomilému ulovení černé dámy.

 

Další bod přidal poslední nováček v naší sestavě, Adam Čáp. Zde se ale výhra rodila velmi kostrbatě. Po oboustranně nešablonovitém zahájení se hra poměrně brzy vyrovnala. Stačil ovšem jeden velmi, velmi neopatrný tah (17.-g6) a domácí hráč měl rázem velkého materiálního fóra v podobě věže a 3 pěšců proti 2 lehkým figurám. Materiální převaze bílého ještě více prospěla následná výměna dam. Partii jsem úplně přesně nesledoval, ale předpokládám, že svoji roli tu také sehrála časová tíseň. Ve 40.tahu totiž zahrál bílý rozhodující chybu, při které sice sebral pěšce, ale zároveň si nalezl do smrtící vazby. Takže místo materiální nevýhody měl najednou černý figuru navíc. Čistě matematicky to bylo sice za 3 pěšce, ale díky četným pěšcovým ostrůvkům byl jejich pád jen otázkou času. Takže zbytek partie už byl jen formalitou.

 

A cennou výhru si následně na 5.desce připsal Janek. Jeho velezkušený soupeř nedokázal ze své prostorové převahy v zahájení vytěžit nic hmatatelného a náš hráč postupně vyrovnal hry. Domácí hráč pak s ubývajícím časem začal kupit chyby. Tu první, taktickou (25.-Sxf2) Janek ještě nevyužil. Ale přechod do přivyhrané věžovky se ještě v časové tísni soupeře změnil ve věžovku už hladce vyhranou. Pěkný skalp.

 

Nejvíc se na svou výhru nadřel na 8.prkně Martin. Partii musel totiž vyhrávat nadvakrát. Nejprve svým razantím postupem uvěznil krále v centru a útok na něho přetavil v zisk dámy za věž a střelce. Pak si ale zřejmě na chvilku zdřímnul. A místo aby se zbytkem své armády dorazil černého krále v centru, ocitl se po banální taktickém přehlédnutí v koncovce dámy proti věži a střelci při dalších pěšcích na obou křídlech. Tato koncovka už měl výrazně remizový charakter. V závěru ovšem domácí hráč nechal beztrestně napochodovat bílého krále na pomoc své dámě a zaplatil za to nulou v partiáři.

 

To nejlepší nakonec zní oblíbené klišé. V nedělním zápase šlo o realitu. Jako poslední totiž skončil duel dvou talentovaných hráčů na 1.šachovnici. Teoretickou přestřelku už jsem zmínil v úvodu. Partie postupně přešla až do zajímavé koncovky věž proti jezdci a 2 pěšcům s dalšími pěšci na obou křídlech. Tady se Honza dopustil asi jediné významnější chybičky, když o jednoho z pěšců přišel. Nakonec ovšem partii převedl do další interesantní koncovky jezdce proti 2 spojeným pěšcům, kterou poučně ubránil.

 

Soutěž jsme tedy odstartovali hodně příjemně, výhrou tak trochu nad plán. Uvidíme, jak se nám povede za 3 týdny v domácím zápase s Českými Budějovicemi.

 

 

Bohemians Texbase.cz Praha TJ Neratovice
Černoušek Lukáš (H)2494F½-½2428FVykouk Jan (H)
Jirka Jiří2437F½-½2403FVoloshin Leonid
Petr Jan2319F0-12288FČáp Adam (H)
Znamenáček Květoslav2261F0-12224FJandourek Lukáš
Svatoš Jan (H)2247F0-12143FHavelka Jan
Dubanský Bohuslav2245F½-½2155FPurnoch Josef
Šmíd Miroslav2214F1-02154FMitura Karel
Matějka Petr2049F0-12143FBargel Martin
 :


Autor: Josef Purnoch

Komentáře k tomuto článku


2017-06-12 04:39:09

Jmeno: uWi27JjOO

Email: h1ypk5777@mail.com

Pour avoir vu la saison 1, Falling Skies est franchement une série dispensable. Sans Wyle et Spielberg, j’aurais abandonné dès le pilote je pense.En revanche, je conseille vivement Southland qui est sans doute l’un des meilleurs cop shows du moment (c’est d&ieu17;a#ll82rs l’un des rares que je regarde).

Přidat příspěvek
Jméno:
Email:

Text: